Upis u srednju školu – Kako donijeti odluku o izboru zanimanja?

Izbor budućeg zanimanja i upis u srednju školu prva je važna uloga u životu osnovnoškolaca. Nakon svih izazova koje su premostili u školi koju trenutno pohađaju, učenici trebaju donijeti odluku o izboru zanimanja što nije nimalo jednostavno. Iz tog razloga potrebno im je pružiti pomoć, razgovarati s njima, savjetovati ih i informirati o mogućim izborima. Učenike je potrebno upoznati s brojem zanimanja koja se nude, obilježjima pojedinih zanimanja i pravilnoj procjeni vlastitih sposobnosti.

U Osnovnoj školi Matija Gubec Piškorevci održano je nekoliko radionica za učenike osmih razreda na temu upisa u srednju školu. Prošli tjedan pedagoške radionice održala je stručna suradnica pedagoginja Monika Slišković  koja je učenicima prezentirala način upisa u srednju školu, ispitala njihove interese i želje te uputila na osobe, web stranice i institucije koje im mogu pomoći. Provedene radionice prve su nizu radionica profesionalnog usmjeravanja učenika osmih razreda koji pedagoginja  ostvaruje do kraja školske godine.

U utorak, 23. veljače u školi je održano predavanje Centra za informiranje i savjetovanje o karijeri – CISOK. Na početku predavanja gost predavač psiholog Miro Maćešić upoznao je učenike s radom CISOK-a te uslugama koje Centar pruža učenicima osmih razreda. Zatim je govorio o razlici između zvanja i zanimanja, o mogućem zapošljavanju nakon završene srednje škole, objasnio je učenicima kako donijeti odluku na temelju vlastitih osobina i interesa te kako procijeniti vlastite osobine. U završnom dijelu predavanja iznio je podatke o najtraženijim zanimanjima i onim zanimanjima koja trenutno nisu tražena na tržištu rada u našoj zemlji te u našoj županiji.

UPISU U SREDNJU ŠKOLU - Korisne web stranice za učenike:

http://www.cisok.hr  - Centar za informiranje i savjetovanje o karijeri

Stranica Centra za informiranje i savjetovanje o karijeri – CISOK koji je otvoren za sve građane – bilo da ste učenik, student, roditelj, nezaposlena ili zaposlena osoba, poslodavac, učitelj ili bilo tko drugi – savjetnici i prostor CISOK-a na usluzi su za sva pitanja i nedoumice koje možete imati vezano uz razvoj vaše karijere, a sve usluge CISOK-a su besplatne.

www.hzz.hrHrvatski zavod za zapošljavanje

Ovdje možete naći korisne informacije o upisu u srednju školu, a posebno o stanju na tržištu rada. Pod HZZ-om djeluje i CISOK, a HZZ izdaje brošuru Kako nakon osnovne škole koja se nalazi u prilogu ovome tekstu.

www.upisi.hr - e-upisi - Portal za on-line upis u srednju školu

Stranica Nacionalnoga informacijskog sustava prijava i upisa u srednje škole.

www.e-usmjeravanje.hr

Ovo je portal na kojem možete pronaći informacije i alate koji će vam pomoći u upravljanju karijerom. Na raspolaganju imate informacije koje su potrebne za izbor zanimanja, škole i studije, informacije o slobodnim radnim mjestima, vještinama koje su potrebne za traženje posla i brojne druge, koje će vam pomoći da lakše upravljate svojom karijerom. Na ovom mjestu možete pronaći upitnik Moj izbor:Upitnik interesa i kompetencija  koji će vam pomoći da napravite samoprocjenu vlastitih interesa i kompetencija te time olakšati izbor zanimanja koja su najprimjerenija procijenjenim profesionalnim interesima. Upitnik se nalazi na ovom linku: http://e-usmjeravanje.hzz.hr/Predanketa

Stranice Društva za istraživanje i razvoj ljudskih potencijala Razbor, koje se bavi savjetovanjem za izbor zanimanja i usmjeravanjem karijere. Na ovoj stranici nalazi se nekoliko on-line upitnika o informiranosti o zanimanjima, procjeni vlastitih sposobnosti i izboru karijere.

www.mzos.hr

Stranica Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.  Na ovoj stranici možeš pronaći informacije o školama, potrebne bodove za određeni smjer te razne korisne informacije o srednjem školstvu u RH.

U prilogu se nalazi priručnik Kamo nakon osnovne škole?

pedagoginja Monika Slišković, mag.

Priloženi dokumenti:
Kamo_nakon_osnovne_skole_2012-2013-SLAVONSKA.pdf (6.58 MB)

objavio: Administrator   datum: 24. 2. 2016.