Mirotvorac

U OŠ Matija Gubec Piškorevci, dana 10. ožujka održan je projekt pod nazivom „Mirotvorac“. Taj projekt se provodi u mnogim državama, učenicima 7. i 8. razreda. Projekt nam je predstavio gospodin Marijan Gubina koji je bio zarobljen u logoru 260 dana sa svojom šesteročlanom obitelji.

Učenicima je predstavio 4 odlomka koja su njemu posebni. Gospodin Marijan je preživio mnogo toga u ratu. Od žrtvovanja njegovih roditelja do strašnog nasilja. Doživio je gubitke voljenih osoba, prvo je izgubio oca i nakon toga mlađu sestru Helenu. To je jako pogodilo i njega i njegovu majku, s kojom je bio posvađan, no sve je dobro završilo. Čak je gospodin Marijan bio doživio kliničku smrt što je uzrok vršnjačko nasilje.

Osnovna poruka koja se upućuje ovim projektom je da se ne mrzi i da se uvažava raznolikost. Gospodin Marijan je rekao da u svakoj negativnoj situaciji postoji nešto dobro. Projektom „260 dana“, gospodin Marijan odaje počast žrtvama rata, skreće pažnju na besmisao rata i utječe na stil života mnogih kako se rat više nikome i nikada ne bi dogodio. Za kraj gospodin Marijan je u knjizi napisao:

„Ja, logoraš, izabrao sam put na kojem opraštam, ne osuđujem, ne mrzim, šaljem poruku mira i molim se za njih. Vas molim da se trudite učiniti isto.“

objavio: Administrator   datum: 14. 3. 2016.