Dan ružičastih majica: Širimo ljubav i poštujmo jedni druge

Posljednje srijede u mjesecu veljači obilježili smo Dan ružičastih majica. Dan kada  se nošenjem ružičaste majice svi učenici i zaposlenici škole zajedno borbe protiv nasilja među vršnjacima.

Tim povodom Osnovna škola Matija Gubec Piškorevci  organizirala je likovno-kreativni natječaj za učenike od 1. do 8. razreda "Smanjimo nasilje crtežom". Cilj natječaja bio je prikazati pojavnost nasilja među vršnjacima u školi i izvan nje.  Učenici su tijekom veljače, na satima likovne kulture crtali strip s prikazom nasilja koje se događa među njima. Uz prikaz nasilja smišljali su poruke mira i nenasilja.

Stručno povjerenstvo koje su činile učiteljica likovne kulture Maja Boričić, učiteljica razredne nastave Gabrijela Baltić i pedagoginja Monika Zrakić izabralo je najbolje radove. Kriterij je bio najbolji likovni izraz i najbolje prikazana situacija nasilja. Radovi učenika pokazali su razne oblike nasilja. Radovi su stvarni i realni, a na njima uočavamo ruganje, ismijavanje, udaranje, otimanje, verbalno nasilje, samoozljeđivanje, ružne riječi, odbacivanje, nasilje na internetu i druge oblike nasilja. Radovi nam pokazuju da se nasilje događa među našim učenicima na raznim mjestima i da na njega trebamo reagirati.  Nasilje je štetno i ima užasne posljedice na dostojanstvo osoba koje su u njega uključene. Stvarajući ove radove učenici su promišljali o oblicima nasilja, njegovoj štetnosti i preuzimanju odgovornosti za vlastito ponašanje.

Nagrađeni su likovni radovi su radovi učenica iz 8. Razreda: Sare Moher koja je prikazala nasilje na internetu i Valerija Mićan  koja je prikazala verbalno nasilje s tragičnim posljedicama. Posebno je pohvaljen rad učenice Lare Vukoja 7.a koja je prikazala primjer najboljeg rješenja nasilja među vršnjacima. Lara je prikazala djevojčicu koja prilazi u pomoć dječaku izloženom ruganju i zadirkivanju. Djevojčica je kao promatrač nasilja reagirala tako što je druge upozorila da ga ne čine te pružila podršku povrijeđenom djetetu. Upravo je to poruka Dana ružičastih majica. Nasilje nije prihvatljivo. Nasilje treba spriječiti i svi smo odgovorni reagirati. Oni koji ga čine, oni koji ga doživljavaju i oni koji ga vide. Ostali pohvaljeni radovi koji se ističu svojom kvalitetom su radovi Katarine Adrić (6.r.),  Elene Bilić (7.b), Ivone Bilić (5.a) i  Ane Vukadin (5.b).

Nakon dodjele nagrada pogledali smo kratkometražni igrani film Streljana iz 2014. producentice Nine Križan, studentice zagrebačke Akademije dramske umjetnosti. Film progovara o nasilju među djecom i prikazuje nasilje onako kako ga vide djeca.  U njemu se pojavljuju samo  djeca, a scenarij je nastao kroz improvizacijske metode s djecom.  Zajedničkim fotografiranjem završili smo program obilježavanja Dana ružičastih majica u predmetnoj nastavi.

U poslijepodnevnim satima učenici razredne nastave odigrali su igru s temom nasilja I ruganja među djecom . Također su dodijeljene za najbolje likovne radove. Najbolji likovni radovi su:

Antea Spajić 3.r. i Marko Rkušić 4. Razred, a najbolju poruku nenasilja u kategoriji svih učenika naše škole osmislila je Gabrijela Topalović, učenica 1. Razreda koja je poručila: “Širimo ljubav i poštujmo jedni druge!”. To je ujedno moto ovogodišnjeg Dana ružičastih majica u našoj školi.  Pohvaljeni radovi su Magdalena Brzaj 1.razred i Kiara Nerovčić 2.razred.

Svi nagrađeni i pohvaljeni radovi biti će poslani za objavu u neki od časopisa za djecu i mlade, a njih kao I ostale radove možete pogledati na otvorenoj  izložba u holu naše škole.

Ema Brzaj 8.razred

“Širimo ljubav i poštujmo jedni druge!”

objavio: Monika Zrakić   datum: 23. 2. 2017.