50. obljetnica Deklaracije o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika

Kako je Deklaracija o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika iznimno važna, ne samo za hrvatski jezik, nego i za hrvatsku povijest općenito, u našoj smo školi 17. ožujka 2017. godine prigodnim programom obilježili 50 godina od njezina objavljivanja u časopisu Telegram.

Program je osmislila knjižničarka Katarina Blažević, a sastojao se od prigodnih prezentacija, gledanja petominutnog filma koji je u čast Deklaracije izradila Osnovna škola Ostrog iz Kaštel Lukšića te recitacija antologijskih pjesama posvećenih hrvatskom jeziku. Tako je učenica 8. razreda Ema Brzaj svojom zanimljivom prezentacijom sve učenike predmetne nastave i prisutne učitelje upoznala s Deklaracijom, njezinim značenjem i borbom za hrvatski jezik.

O povijesti hrvatskog jezika govorila je Sara Moher, također učenica osmog razreda. Ovom smo prilikom učenicima željeli pomoći da što uspješnije pišu školske zadaće iz Hrvatskog jezika pa je učenica 7.a razreda Nora Galić uz pomoć naše knjižničarke pripremila kratku prezentaciju o najčešćim pogreškama prilikom njihova pisanja. Antonio Vukadin, učenik 8. razreda, izrecitirao nam je prekrasnu pjesmu Vladimira Nazora Hrvatski jezik, a učenica 7.b razreda Ana Brlošić pjesmu Hrvatska  Drage Ivaniševića. Ovo je obilježavanje knjižničarka iskoristila i kako bi učenike upoznala sa zanimljivim i korisnim stranicama na internetu vezanim za hrvatski jezik. Kako je 17. ožujka  prije 103 godine umro jedan od najvećih hrvatskih književnika Antuna Gustav Matoš, nismo mogli, a da ga ne spomenemo. Uostalom, tko bolje od književnika svojim djelima slavi hrvatski jezik?

Tako nas je svojom prezentacijom Danijela Grejza, učenica 7.a razreda, podsjetila na Matošev buran život i njegova djela. Pjesmu Maćuhica izrecitirala nam je učenica 7.a razreda Ivana Radman, a Nikola Ramčić, njezin kolega iz razreda, izrecitirao nam je pjesmu Djevojčici mjesto igračke. Cilj ovog obilježavanja bio je da učenici osvijeste kako je hrvatski jezik iznimno važan za identitet hrvatskog naroda te ga treba njegovati i čuvati.

knjižničarka Katarina Blažević

objavio: Administrator   datum: 23. 3. 2017.

« Studeni 2017 »