Obilježavamo mjesec borbe protiv ovisnosti

Od 15. studenog do 15. prosinca 2017. obilježavamo mjesec borbe protiv ovisnosti. Tom prilikom u školi smo ugostili policijskog službenika Roberta Škorvagu koji nam je održao poučna predavanja.

U petak, 24. studenog 2017. godine policijski službenik Robert Škorvaga iz Odjela za prevenciju Policijske uprave Osječko-baranjske županije održao je predavanja  učenicima 7. i 8. razreda.

Za učenike 7. razreda održano je predavanje   Alkohol, vandalizam i nasilje  u sklopu istoimenog projekta.

Saznali smo….

…da smo kazneno odgovorni sa 14. godina što znači da sami odgovaramo za sebe pred zakonom. Mladi piju alkohol najčešće tijekom vikenda. 70% četrnaestogodišnjaka pije alkohol. Najpopularnija pića su bambus i pivo jer su jeftina, lako dostupna, imaju manji udio alkohola i puno se reklamiraju. No, to ne znači da su manje opasna od ostalih alkoholnih pića. Količina alkohola od 2 promila može biti smrtonosna za maloljetnike.

Loše posljedice alkohola su stradavanje u prometu, kriminal, siromaštvo, bolesti, razaranje obitelji i ovisnost. Mlada osoba od 15 godina nakon 6 mjeseci redovitog ispijanja alkohola postaje ovisna.no

Vandalizam i nasilje su problematična ponašanja koja se pojavljuju kod mladih zbog ispijanja alkohola. 75% kažnjenih maloljetnika počinili su kaznena djela pod utjecajem alkohola.no

Vandalizam je namjerni čin koji uzrokuje oštećenja ili uništavanja javne ili privatne imovine. Na primjer, šaranje i pisanje po spomenicima i zgradama, uništavanje nadgrobnih spomenika, oštećenje prometnih znakova i razbijanje izloga.

Nasilje je svako izravno fizičko ili psihičko nasilno ponašanje učinjeno na djecu ili mlade od strane vršnjaka. Vrste nasilja su fizičko, verbalno, socijalno i elektroničko, a neki primjeri su udaranje, šamaranje, naguravanje, čupanje, oduzimanje stvari ili novaca, vrijeđanje, slanje uvredljivih poruka, prijetnje, izbacivanje iz društva…

Za učenike 8. razreda održano je predavanje   Zdrav za 5!  u sklopu istoimenog projekta.

Obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti nastavljamo s radionicama na satima razrednika i izradom poučnog panoa u holu škole.

Petra Rakušić, Ema Ramčić i Katarina Adrić

Ne pijem, ne pušim = zdrava sam yes

Nemojmo piti i pušiti. Idemo se igrati.yes

Pluća su mi zdrava jer ne pušim.yes

objavio: Monika Zrakić   datum: 27. 11. 2017.

« Prosinac 2018 »