U našu školu stigli su Hrabri čuvari

Ovo proljeće u školu su nam stigli  „Hrabri čuvari“. Oni su Stjepan Šarčević, Katarina Adrić, Mirna Moher, Josipa Tomić, Matea Hanulak, David Spajić, Lea Jakovljević i Stjepan Pastor.  Uz pomoć učiteljice razredne nastave Gabrijele Baltić i pedagoginje Monike Zrakić informiraju druge učenike kako sigurno koristiti Internet, zaštiti se online i što učiniti ako se dogodi nasilje na internetu ili cyberbullying.

„Hrabri čuvari“ naziv je  projekta koji  provodimo u suradnji s Udrugom „Hrabri telefon“ iz Zagreba. Ima potporu Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku. Provodi se u cijeloj Republici Hrvatskoj, a ponosni smo jer smo izabrani kao jedina škola iz Osječko-baranjske županije. Usmjeren je na sprječavanje nasilja na internetu među djecom i mladima. U okviru ovog projekta 8 učenika prošlo je edukaciju i dobili su titulu „Hrabri čuvari“. Samim time preuzeli su aktivnu ulogu u zaustavljanju nasilja i promicanju sigurnosti na internetu među vršnjacima.

Projekt je počeo u veljači edukacijom voditelja u Poliklinici za zaštitu djece Grada Zagreba u Zagrebu.  Nastavio se u ožujku edukacijom roditelja, učenika i učitelja. Trajanje projekta određeno je do kraja ove školske godine, odnosno do lipnja 2018. godine.

Osim edukacije voditelja, učitelja, roditelja i učenika, projekt obuhvaća i razne druge aktivnosti. Do sada smo osmislili i izradili foto-strip pod nazivom „Stigli su Hrabri čuvari – potraži ih“ za školski list GuMa. Redovno smo uređivali panoe Hrabrih čuvara, pravili plakate i listiće za druge učenike s informacijama kako sigurno koristiti internet. Trenutno  pripremamo skeč koji ćemo izvesti povodom Dana škole. Ovim putem pozivamo sve učenike:  Potražite nas! Tu smo ako trebate pomoć ili podršku, ako vas nešto muči ili imate pitanja u vezi s korištenjem interneta. I ne zaboravite: #samohrabro!

objavio: Monika Zrakić   datum: 9. 4. 2018.