Važniji datumi u mjesecu rujnu

8.rujna – Svjetski dan pismenosti

Cilj je upozoravanje na problem nepismenosti koji postoji u velikom dijelu svijeta. Dan je utemeljio UNESCO 1967. godine kako bi istaknuo važnost pismenosti.....

10.rujna – Svjetski dan prevencije samoubojstava

Održava se na inicijativu Međunarodnog udruženja za prevenciju samoubojstava i u suradnji sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom. Cilj je podizanje svijesti o potrebi akcija na prevenciji.

15.rujna – Međunarodni dan demokracije

Međunarodni dan demokracije održava se od 2007. godine kada ga je proglasila Generalna skupština UN-a.

16.rujna – Međunarodni dan zaštite ozonskog sloja

Ovaj dan obilježavaju zemlje članice Montrealskog protokola koje nastoje smanjiti proizvodnju tvari koje štete ozonu.

21.rujna – Međunarodni dan mira

Omogućuje svakom pojedincu i organizacijama da jednostavnim djelima zajednički šire mir. Taj je dan 1981. utemeljila Opća skupština UN-a.

22.rujna – Europski dan bez automobila

Glavni je cilj jačati svjetsku savjest o ozbiljnom zagađenju uzrokovanom nepromišljenom uporabom automobila. Dan je ustanovljen 2000. godine, a ustanovila ga je EU.

26.rujna – Europski dan jezika

Dan je utemeljen 2001. pod vodstvom Europske Unije. Cilj je potaknuti jezičnu različitost.

27.rujna – Svjetski dan turizma

Dan se obilježava od 1979. godine, a datum je odabran jer je na taj dan 1970. donesen statut Svjetske turističke organizacije. Cilj je jačanje turizma i gospodarstva.

28.rujna – Svjetski dan bjesnoće

Obilježava se s ciljem jačanja svijesti o utjecaju i posljedicama bjesnoće na zdravlje ljudi i životinja.

28.rujna – Svjetski dan srca

Želi se upozoriti na opasnost kardiovaskularnih bolesti koje svake godine odnesu oko 17 milijuna života u cijelom svijetu. Prvi put je obilježen 2000. godine na inicijativu Svjetske kardiološke federacije.

Valentina Blažinkov,8.a

objavio: Damir Iletić   datum: 28. 9. 2011.