Božićna priredba

Dragi roditelji, učenici i učitelji , pred nama je veliki kršćanski blagdan, Božić. Vrijeme je to obiteljskog okupljanja,blagostanja i sreće. U prvom redu to je blagdan mira,opraštanja,lijepih druženja oko blagdanskog stola i božićne jelke,vrijeme sjećanja….

Neka svatko  provede ovaj Božić s velikim osmijehom na licu uz svoju obitelj i svoje najmilije. Ove smo se godine s puno truda,volje i rada pripremali kako bi smo i vama i sebi uljepšali ovo božićno vrijeme!

Na početku programa prvi nam se predstavio pjevački zbor naše škole,koji je otpjevao pjesme „Rudolf crvenog nosa“ i „Radujte se narodi“.

Nakon zbora su  nastupili mladi svirači naše škole koji su izveli svima dragu i poznatu pjesmu „Svim na zemlji“.

Nekada,kada je vjetar razbacivao snjegove,kad su se ledenice spuštale niz krovove,kad su putovima,vukući saonice,žurili obijesni konji,čuli se praporci,a djeca vrištala na sanjkama,čini se ljudi su bili bezbrižniji i mirniji. Nije bilo televizije ni interneta,više su se družili i pričali. Bilo je tu priča o mladosti, vilama, vilenjacima, vatrenjacima, hajducima i čudnovatim bićima. A na Badnju večer svi su bili na okupu. Slama,miris svijeća,kolača i grančica bora,pucketanje vatre i plameni jezici u tamnu noć,u svijetlo petrolejke,činili su nezaboravan ugođaj. Bake su sjedile pored zažarene peći i pričale…

Jednu takvu bakinu priču „Kako se nekada obilježavao Božić“ ispričala je  učenica 5. razreda Nikolina Šarčević.

Došašće je vrijeme priprave za Božić. To je početak liturgijske godine. Vrijeme došašća kroz četiri tjedna priprema nas za Isusov rođendan što simboliziraju četiri svijeće. Što smo bliži Božiću,više je svijetla,jer svake nedjelje pali se nova svijeća. One simboliziraju Isusa koji je svijetlo svijeta.

Solistice 8. razreda pjevale su pjesmu „Vijenac ljubavi!“

U nastavku nastupili su  naši najmlađi,polaznici predškole. Recitirali su pjesmu „Božićna noć!“ i otpjevali skladbu „Sretan Božić“.

Mali ritmičari,učenici 1.,2.,3.i 4. razreda pod vodstvom učiteljice Ružice Kolak su plesali.

Učenici 2.a i 3. razreda otpjevali  su pjesmu „Molba gljive muhare“.

Nadalje su  slijedili učenici 2.b razreda koji su se predstavili  pjesmom „Čestit Božić dobri ljudi“.

Uslijedio je i igrokaz  „Božićna priča“ učenika 4.b razreda.

Djetinjstvo je nepresušni izvor igre i bezbrižnosti. Što smo sve stariji u sjećanjima mu se vraćamo sve više. U njemu uvijek baka i djed imaju značajno mjesto. S njima nam je počinjao i završavao dan. Ako baku ili djeda izgubimo tada je sjećanje na njih sve jače. Čini se da smo njihovim odlaskom izgubili i dio svog djetinjstva,da smo postali ozbiljniji. Upravo o baki i djedu pisao je i Domagoj Krajina ,učenik 7.razreda,a pjesma koju je izrecitirao  „Djed i baka“.

Buđenje dana,odlazak noći,dolazak zore,pjev ptica,izlazak sunca,uvijek nas dira u srce. Započinje novo modro jutro,još jedan novi i sunčan dan. O dolasku zore i buđenju dana,ljepoti života,često su pisali brojni pjesnici. Među njima je i mladi pjesnik Hrvoslav Anđelić,učenik 7.razreda.On je recitirao svoju pjesmu „Prvi tren zore“.

Dramska grupa nižih razreda izvela je igrokaz“Bomboni iz drvarnice“

Šala,zanimljivi razgovori,i sitna podbadanja,često su na sokak pozivali i slavonske ljude.

Kako su dva dobra prijatelja brala kukuruz govori i skeč koji  su izveli  Marko Tremboš i David Ferić učenici 6.a razreda naše škole.

Članice dramske skupine 6. I 8. razreda izveli su igrokaz „Djevojački folklor“,

a članovi 5.razreda predstavili su se igrokazom „Kišni dan“.

Zabavna glazba je bogata Božićnim pjesmama,ali autorske pjesme mladih  nada iznimno su cijenjene.

Četiri učenice naše škole su prave skladateljice,a to su Antonia Balabanić,Marijana Privara,Izabela Spajić i Valentina Vidaković.

Na kraju programa obratile su se nazočnima voditeljice Izabela Spajić i Valentina Vidaković sa poslovicom da sve ono što je lijepo kratko traje. Tako je i našoj Božićnoj priredbi došao kraj. Hvala vam što ste došli i bili dio našeg Božićnog programa!

Sretan i blagoslovljen Božić i sretna Nova 2012. godina!

objavio: Damir Iletić   datum: 26. 12. 2011.