Svjetski dan zagrljaja

Učenici  naše  područne škole Novi Perkovci i školska pedagoginja Monika Slišković u četvrtak,  21. siječnja 2016. godine,  obilježili su Svjetski dan zagrljaja.  Taj dan tradicionalno se obilježava diljem svijeta još od  1986.,  a njegovo obilježavanje pokrenuo  je američki svećenik Kevin Zaborney.

Kevin Zaborney je izabrao 21. siječanj jer se datum nalazi između božićno-novogodišnjih praznika i Valentinova.  Prema nekim istraživanjima to je razdoblje  najdepresivnije u godini te je svećenik Zaborney smatrao da je u tom razdoblju zagrljaj potrebniji nego ikad.

Svrha proslave ovog dana je potaknuti  ljude na češće grljenje s obitelji i prijateljima. Grleći se gradimo povjerenje, osjećaj sigurnosti i jačamo povezanost s osobom koju grlimo. Osim toga, grljenje povećava osjećaj sreće i zadovoljstva vlastitim životom.

Naši učenici su zaključili da zagrljaj ne košta ništa, potreban je svim ljudima,  posebno onim osamljenima i tužnima. Zagrljaj se daje osobi koja nam je blizu, a može se i poslati.

U pedagoško-kreativnoj radionici učenici su izmjerili veličinu svog zagrljaja, izradili njegovu papirnatu verziju i poslali ga voljenim osobama koje im trenutno nisu blizu.

Zagrljajem možemo drugoj osobi uljepšati dan.  Ponekad je zagrljaj sve što trebamo. :)

stručna suradnica pedagoginja Monika Slišković

objavio: Administrator   datum: 22. 1. 2016.