Kazališni studio iz Rijeke u našoj školi

Dana 11. listopada 2018. godine u našoj smo školi ugostili akademske glumce Kazališnog studija iz Rijeke Nermu i Darka Kavain.  Kazališni je studio umjetnička organizacija koja još od 2001. godine radi na promicanju kazališne kulture i umjetnosti među mladima. Svojim programima djeci i mladima nastoje približiti najvažnija djela književne i kazališne baštine te za cilj imaju potaknuti interes za kazalište, ali i osvijestiti vlastite kreativne potencijale.

Spomenuti su glumci u našoj školi izveli dvije predstave-radionice. Za učenike razredne nastave izveli su predstavu Ribar Palunko i njegova žena  nastalu prema književnom predlošku naše velike književnice Ivane Brlić- Mažuranić, a za predmetnu nastavu izveli su predstavu All the World's a Stage u kojoj su tematizirani kazališna umjetnost općenito te život i djelo Williama Shakespearea.

Posebna je vrijednost ovih predstava njihova interaktivnost pa su  i neki učenici imali priliku pokazati svoje glumačke sposobnosti te preispitati vlastite kreativne potencijale. Tako je Šimun Brlošić glumio maloga Vlatka, a Lana Krajina Zoru-djevojku iz poznate priče Ribar Palunko i njegova žena. Neki su izravno uronili u svijet slavnog engleskog dramatičara Williama Shakespearea glumeći prizore iz njegovih drama.

Karlo Tomić pokušao je odglumiti rupu u zidu, David Spajić i Ivana Vidaković Demetrija i Helenu iz Sna ivanjske noći, a Andrej Brlošić i Marija Lukić tragični prizor iz Romea i Julije. Osim što su glumili, učenici su tijekom predstave doznali i razne zanimljivosti iz povijesti kazališta, poput one da su sve uloge, što znači i ženske, u vrijeme Williama Shakespearea tumačili muškarci.

Kako je Europska komisija 2018. godinu proglasila Europskom godinom kulturne baštine te je upravo kulturna baština tema ovogodišnje kulturne manifestacije Mjesec hrvatske knjige, ovim smo se predstavama sjajno uklopili u tu priču.

Na kraju se može reći kako je naša knjižničarka Katarina Blažević organiziravši suradnju s kazalištarcima uspjela učenicima približiti kazališnu umjetnost te potaknuti razvoj njihovih kreativnih potencijala. Tko zna, možda netko od naših učenika u budućnosti odluči svoj život posvetiti daskama koje život znače!

Knjižničarka Katarina Blažević

objavio: Administrator   datum: 17. 10. 2018.