„O okolišu ne dvoji, otpad odvoji“

Nakon nešto više od mjesec dana od otvaranja likovnih natjecanja došlo je vrijeme za odabir najboljih likovnih uradaka

U srijedu 07. studenog održat će se svečano zatvaranje natjecanja u izradi likovnih uradaka i kreativnih stvari od prethodno sakupljenog otpada u učionici fizike OŠ Ivan Goran Kovačić s početkom u 13 sati. U ovome natjecanju sudjelovale su OŠ Ivan Goran Kovačić i OŠ Matija Gubec Piškorevci.

Na svečanom zatvaranju će komisija sastavljena od predstavnika Naručitelja i djelatnika škola odabrati najbolji uradak u svakoj od škola u kategoriji razredne i predmetne nastave. Najbolji uradci bit će nagrađeni!

Teme natjecanja bile su sprječavanje nastanka otpada, odvojeno sakupljanje otpada, kućno kompostiranja, ponovne upotrebe predmeta i recikliranja, a natjecanja su se provodila u svim osnovnim školama na području Grada Đakova. Likovno natjecanje dio je projekta „O okolišu ne dvoji, otpad odvoji“. Cilj projekta je provedba izobrazno –informativnih aktivnosti na temu održivog gospodarenja otpadom. Vrijednost ovog projekta je 602.204,33 kuna, od čega je 83%, odnosno 500.000,00 kuna, dodijeljeno Gradu Đakovu iz Kohezijskog fonda Europske unije.

Projekt „O okolišu ne dvoji, otpad odvoji!“

Učenice 7. razreda Iva Galić i Petra Lukić

U sklopu navedenog edukativno - informativnog projekta 23. rujna otvorilo se likovno natjecanje na temu sprječavanja nastanka otpada, odvojenog sakupljanja otpada, kućnog kompostiranja, ponovne upotrebe predmeta i recikliranja u svim osnovnim školama na području Grada Đakova. Namijenjeno je učenicima osnovnoškolskog uzrasta. Učenici su imali mjesec dana za izradu likovnih uradaka i kreativnih stvari od prethodno sakupljenog otpada.

Učiteljica likovne kulture Brigita Kovačić dogovorila se zajedno s ravnateljem kako će se ovaj projekt provesti u svim razredima naše škole.

Samo provođenje natjecanja u školama bilo je koncipirano na sljedeći način:

1. Otvaranje natjecanja u svakom razredu za vrijeme sata razrednika ili tijekom nultog sata od strane učitelja/ice razredne nastave i učitelja/ice predmetne nastave.

2. Priprema likovnih radova i/ili kreativnih stvari izrađenih od prethodno sakupljenog otpada po razredima u sklopu sata likovne kulture u svakoj školi u razdoblju od mjesec dana.

3. Biranje najboljih uradaka. Bira se samo jedan najbolji likovni uradak u svakom razredu škole. Planirano je da komisija za izbor najboljeg uratka na razini razreda budu učitelji/ice razredne nastave te učitelji/ice likovne kulture i biologije, koji će ujedno odrediti kriterije.

4. Svečano zatvaranje natjecanja. Zatvaranje natjecanja je koncipirano kao predstavljanje odabranog najboljeg uratka iz svakog razreda, nakon čega bi slijedio konačan odabir najboljeg uratka na razini škole, posebno u konkurenciji učenika razredne i predmetne nastave. Članovi komisije za izbor najboljeg uratka na razini škole su predstavnici Naručitelja, ravnatelj/ica i učitelji/ice likovne kulture, koji će ujedno odrediti kriterije. Nakon odabira pobjednika za svaku matičnu školu, održala bi se svečana podjela prikladnih poklona za sudionike i pobjednike natjecanja, uz pozdravnu riječ Naručitelja. U sklopu navedenog događanja, ravnateljima škola uručili bi se spremnici za odvojeno sakupljanje otpada.

Cilj je ovog projekta pobuditi svijest o važnosti pravilnog gospodarenja otpadom. Potaknuti kod djece osjetljivost za okoliš, tj. razvijanje pozitivnih navika u postupanju s otpadom i prihvaćanja vlastite odgovornosti prema okolišu u skladu s uzrastom. Naučiti razliku između otpada i smeća. Spoznati da možemo spriječiti nastajanje smeća uz par jednostavnih savjeta te ponovnu upotrebu predmeta i odvajanje otpada po kategorijama. Potaknuti kreativnost i navesti djecu na razmišljanje o tome kako možemo ponovno iskoristiti već odbačene predmete. Potaknuti kod djece međusobnu interakciju i razvijanje mašte.

Otpad ne mora biti smeće. Većina otpada može se na neki način ponovno upotrijebiti. Može biti vrijedna sirovina, a pravilnim gospodarenjem otpadom štedimo novac i vrijedne prirodne resurse.

Kroz tih mjesec dana učenici su imali priliku naučiti puno korisnih informacija o ovoj bitnoj temi te pokazati svoju kreativnost izradom maštovitih i originalnih radova od prethodno prikupljenog otpada. O nagradama ne odlučuju voditelji projekta, nego Grad Đakovo u suradnji s Ecoinom (Zagreb).

Članovi komisije naše škole bili su učiteljica biologije Ivana Grejza, ravnatelj Damir Iletić i učiteljica likovne kulture Brigita Kovačić. Kriteriji po kojima su birali najbolji uradak su: originalnost, maštovitost, korištenje različitih materijala te vizualna poruka rada. Učenici naše škole uvijek se rado odazovu svim natjecanjima u kojima mogu izraziti svoju kreativnost i slobodu, kao i naučiti nešto novo, pa ih ne treba dodatno motivirati.

Učenici su se s velikim oduševljenjem prihvatili posla i izrađivali stvari od različitih materijala. Kako se to razvijalo, možete vidjeti na fotografijama.

objavio: Damir Iletić   datum: 5. 11. 2019.

« Ožujak 2024 »