Školski kurikulum 2023./2024.

Na osnovi članka 28. stavka 8. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi,(N.N.87/08,86/09,92/10,105/10,90/11,96/12,86/12, 94/13, 152/14, 07/17, 68/18, 98/19 i 64/20),  te članka 10. Statuta Osnovne škole Matija Gubec Piškorevci, na prijedlog Učiteljskog vijeća, Vijeća roditelja i ravnatelja škole, Školski odbor na sjednici održanoj 10.listopada,2023.godine,donosi

Š K O L S K I   K U R I K U L U M

Uvod

Kurikulum je način, tj. put kako provodimo programe i sadržaje kako bismo poticali i razvijali intelektualni, osobni, društveni i fizički razvoj učenika.

Kurikulum podrazumijeva i uključuje opsežno planiranje, ustrojstvo i provjeravanje procesa rada i djelovanja s obzirom na odgovarajuće detaljne ciljeve, sadržajne elemente, ustrojstvo i kontrolu postignuća prema globalno postavljenim ciljevima i prema pretpostavkama za odvijanje procesa (prof. dr. Vladimir Jurić, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu).

U školskoj teoriji i praksi kurikulum sadrži sve sadržaje, procese i aktivnosti koji imaju za cilj ostvarivanje ciljeva i zadataka obrazovanja na način da se promoviraju intelektualni, osobni, društveni i fizički razvoj djece/učenika. Uz službeni program, kurikulum sadrži i one aktivnosti i sadržaje koje možemo smatrati neformalnim, a predstavljaju svojevrsni specifikum škole, zaštitni znak njenog imidža.

„Školski kurikulum utvrđuje dugoročni i kratkoročni plan i program škole s izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima, a donosi se na temelju nacionalnog kurikuluma  i nastavnog plana i programa.

Školski kurikulum određuje nastavni plan i program izbornih predmeta, izvannastavne i izvanškolske aktivnosti i druge odgojno-obrazovne aktivnosti, programe i projekte prema smjernicama hrvatskog nacionalnog obrazovnog standarda.

Školskim kurikulumom se utvrđuje:

• aktivnost, program i /ili projekt
  • ciljevi aktivnosti, programa i /ili projekta
  • nositelji aktivnosti, programa i/ili projekta
  • način realizacije aktivnosti, programa i/ili projekta
  • vremenik aktivnosti, programa i /ili projekta
  • detaljan troškovnik aktivnosti, programa i/ili projekta
  • način vrednovanja i način korištenja rezultata vrednovanja.“(čl. 28 Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi)

Pri izradi školskog kurikuluma stavljen je naglasak na specifičnosti škole i sredine u kojoj škola djeluje. Središte i polazište rada na sadržajima školskog kurikuluma jesu potrebe i interesi naših učenika, roditelja i lokalne zajednice. U planiranju aktivnosti vodimo se načelima individualizma, nepristranosti i transdisciplinarnosti. Bitne pretpostavke ostvarivanju ciljeva postavljenih u kurikulumu su: postojanje stručne kompetencije učitelja, kvalitetna suradnja na relaciji roditelji – škola, podrška i pomoć lokalne zajednice.

Kurikulumom Osnovne škole Matija Gubec Piškorevci obuhvaćena su sljedeća područja rada u školi:  A1(izborna nastava), A2 (potpomognuto učenje),  B1(izvannastavne aktivnosti),   rad ŠŠK-a,  izvanučionička nastava, obilježavanje važnijih datuma kroz godinu, školske projekte i  izvanškolske aktivnosti.

Kurikulum kao dokument u .pdf formatu dostupan  je na mrežnim stranicama škole svim učenicima, roditeljima i ostalim zainteresiranim za život i rad naše škole.

Priloženi dokumenti:
14_OS_Matija_Gubec_Piskorevci_SK_2023.pdf (817.24 KB)

objavio: Damir Iletić   datum: 2. 10. 2020.

« Ožujak 2024 »