Pismo sinu

Dragi moj sine,

evo nekoliko savjeta o životu koji će ti nadam se pomoći.Uvijek budi pošten, nemoj varati, podijeli s onima koji nemaju, nemoj nikoga diskriminirati jer smo svi zapravo isti, samo se razlikujemo po vanjštini. Poštuj sve zakone jer kad bismo birali koje ćemo zakone poštovati, gdje bi svijet otišao. Budi ljubazan,pristojan i druželjubiv. Budi dobar prema svima. Nemoj biti ohol, zlopamtilo, sebičan i pun mržnje. Uvijek se veseli i budi sretan. I kad nisi, daj da se sreća vidi. Nemoj biti potišten i uvredljiv jer ima svakakvih ljudi. Nemoj uvijek vraćati, nauči znati oprostiti. Molim te, nemoj slušati ono „ oko za oko, zub za zub“, nego oprosti onima koji su te povrijedili. Budi dobar i poštuj prijatelje,ali i neprijatelje. Nemoj provocirati i vrijeđati jer je to ružno. Slušaj odrasle i njihove savjete jer su puno proši i žele ti samo najbolje. Nemoj slušati nepoznate ljude te nemoj biti brzoplet. Uvijek razmišljaj hladne glave. Nemoj da ti neki osjećaji prevladaju, npr. ljutnja pa da učiniš nekakvu glupost. Molim te, da slušaš ovo što ti govorim. Uvijek vjeruj u Boga, jer je On uvijek uz tebe i štiti te. Nikad ne posustaj u vjeri. Nemoj previše dati srcu kada se razočaraš jer će toga biti kroz život. Nemoj srljati iz jedne ljubavne veze u drugu, već razmišljaj te budi pametan i strpljiv. Doći će prava ljubav , a kada dođe, bit će, vjeruj mi, predivno. Nemoj biti šutljiv i povučen, uvijek reci što te muči. Budi zahvalan jer znaj, uvijek može biti gore. Molim te, da slušaš ovo što ti govorim. Ne tražim da budeš savršen, ali te molim da tomu težiš. Voli te tvoj tata i uvijek zapamti ono što sam ti rekao. Nadam se da će ti pomoći u životu. Kada dođe čas, nemoj puno tugovati za mnom jer svi moramo umrijeti takav je život, samo se trudimo da bude što ljepši. Meni je već kad imam tebe predivno i drago. Ne bih te mijenjao ni za što ma kakav bio, dobar ili loš, jer ti si moj.

Još jednom, zapamti:“Uzdaj se u Boga i s njime i k njemu gradi svoj život.“

Tvoj tata

Mato Mićan

Bijeli Božić

Snijeg svud pada,

ubijam se od rada,

čišćenja snijega,

pripremanja jela.

Zvona zvone,

pada snijeg,

Isusa Krista

slavimo mi!

Božić je došao,

djed je prošao,

Stara  godina će nam proć,

a Nova tek će nam doć!

Adriana Hanulak 6.a

Miris bakinog kruha

Kad se pjetli javljaju sa duda,

znojeći se,baka mjesi tjesto.

A dok rosa razlegne se svuda

krušnoj peći vraća tad se često.

Tjesto vješto na lopatu stavlja,

kruh do kruha u peć toplu slaže.

Već i djed se iz šljivika javlja ,

vranci njiskom djetelinu traže.

Čim mi sunce kroz prozor proviri

skočim vedro i potrčim baki.

Lepinju mi ona toplu nosi

rukom nježno dirne me po kosi.

Kad na stolu kruh nam zamiriše,

oči njene prepune su sreće.

Godinama bake nema više,

a i djed sa anđelima šeće.

Adam Rajzl,četvrtak,14.listopada 2010.jutro,u 6,30 h

Djed i baka

Djed i baka još i sada vidim:

sa salaša saonama žure.

Svud snjeg visok pod vrancima pršti,

praporcima snene ptice bude.

Snježni prah se sa  šikara spušta,

djedu brke prekrilo je inje.

Baka crnu maramu je stegla.

Dok je s djedom ne plaši se zime.

Djed i baka još i sada vidim:

sa salaša saonama žure.

Svud snjeg visok pod vrancima pršti,

praporcima snene ptice bude.

Adam Rajzl

« Lipanj 2020 »