Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje - 16.10. Svjetski dan hrane

Ove godine obilježili smo Dan kruha u našoj školi upoznavajući uobičajena tradicijska jela naših hrvatskih regija u matičnoj školi, a u područnoj školi su učiteljica i djeca obilježili taj dan različitim praktičnim aktivnostima izrade peciva i postavljanja stola.

Svaki odjel naše škole je dobio jednu hrvatsku regiju i proučio jelo po kojem je poznata, a naše vrijedne mame, bake, tete, strine i ostala svojta su ta jela i pripremile - veliko im HVALA za taj trud.

U svom razredu su izložili jelo uz prigodne dekoracije što možete i vidjeti na slikama, a svoj plakat sa slikama i pojašnjenjima za regiju su nakon doručka prezentirali svi po redu u holu škole.

1.razred je predstavio Istočnu Slavoniju, 2.razred Zapadnu Slavoniju, 3.razred Središnju Hrvatsku, 4.razred Zagorje, 5.razred Istru i Kvarner, 6.razred Gorsku Hrvatsku, 7.razred Južno Hrvatsko Primorje, a 8.razred Hrvate u BIH i njihova jela.

Poslije smo išli jedni drugima u goste i degustirali razne krušne delicije, tijesta slana i slatka, kuhana u pari, pečena i pržena. Bilo je zasitno i ukusno.

Budući se u svijetu 16.10. obilježava kao Svjetski dan hrane, a ovogodišnji moto je Pravo na hranu, mi smo osvijestili našu djecu na problem gladnih u svijetu te da trebamo biti zahvalni na kruhu koji imamo svaki dan. Nekada i u manje blagodatna vremena bilo je ipak dovoljno za kruh i peciva kao osnovna jela za prehraniti obitelj. Upravo zbog toga je molitva prije i poslije jela bila običaj zahvale  koji se kod nas i dalje održao. Tako su naši učenici istražili i molitve te ih zapisali na plakat, odrecitirali nam, a za kraj i zaplesali malci iz razredne nastave uz pokoju prigodnu pjesmu. Još jednom hvala svima iz lokalne zajednice i škole koji su sudjelovali u ovom obilježavanju Dana kruha.

Ostatak fotografija možete pogledati u fotogaleriji na sljedećoj poveznici:

Ivana Selec,prof.

objavio: Andrea Cezner   datum: 18. 10. 2024.

« Listopad 2024 »