Školski kurikulum 2017./2018. Vijest ima dokument u privitku

Na osnovi članka 28. stavka 8. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi,(N.N.87/08,86/09,92/10,105/10,90/11,96/12,86/12 i 94/13),  Školski odbor na sjednici održanoj 28.rujna,2017.godine, a na prijedlog Učiteljskog vijeća  i Vijeća roditelja donosi

Š K O L S K I   K U R I K U L U M

Uvod

Kurikulum je način, tj. put kako provodimo programe i sadržaje kako bismo poticali i razvijali intelektualni, osobni, društveni i fizički razvoj učenika.

Kurikulum podrazumijeva i uključuje opsežno planiranje, ustrojstvo i provjeravanje procesa rada i djelovanja s obzirom na odgovarajuće detaljne ciljeve, sadržajne elemente, ustrojstvo i kontrolu postignuća prema globalno postavljenim ciljevima i prema pretpostavkama za odvijanje procesa (prof. dr. Vladimir Jurić, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu).

U školskoj teoriji i praksi kurikulum sadrži sve sadržaje, procese i aktivnosti koji imaju za cilj ostvarivanje ciljeva i zadataka obrazovanja na način da se promoviraju intelektualni, osobni, društveni i fizički razvoj djece/učenika. Uz službeni program, kurikulum sadrži i one aktivnosti i sadržaje koje možemo smatrati neformalnim, a predstavljaju svojevrsni specifikum škole, zaštitni znak njenog imidža.

„Školski kurikulum utvrđuje dugoročni i kratkoročni plan i program škole s izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima, a donosi se na temelju nacionalnog kurikuluma  i nastavnog plana i programa.

Školski kurikulum određuje nastavni plan i program izbornih predmeta, izvannastavne i izvanškolske aktivnosti i druge odgojno-obrazovne aktivnosti, programe i projekte prema smjernicama hrvatskog nacionalnog obrazovnog standarda.

Školskim kurikulumom se utvrđuje:

• aktivnost, program i /ili projekt

• ciljevi aktivnosti, programa i /ili projekta

• nositelji aktivnosti, programa i/ili projekta

• način realizacije aktivnosti, programa i/ili projekta

• vremenik aktivnosti, programa i /ili projekta

• detaljan troškovnik aktivnosti, programa i/ili projekta

• način vrednovanja i način korištenja rezultata vrednovanja.“(čl. 28 Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi)

Pri izradi školskog kurikuluma stavljen je naglasak na specifičnosti škole i sredine u kojoj škola djeluje. Središte i polazište rada na sadržajima školskog kurikuluma jesu potrebe i interesi naših učenika, roditelja i lokalne zajednice. U planiranju aktivnosti vodimo se načelima individualizma, nepristranosti i transdisciplinarnosti. Bitne pretpostavke ostvarivanju ciljeva postavljenih u kurikulumu su: postojanje stručne kompetencije učitelja, kvalitetna suradnja na relaciji roditelji – škola, podrška i pomoć lokalne zajednice.

Kurikulumom Osnovne škole Matija Gubec Piškorevci obuhvaćena su sljedeća područja rada u školi:  izborna nastava,  dopunska nastava,  dodatna nastava,  izvannastavne aktivnosti,   rad ŠŠK-a,  izvanučionička nastava, obilježavanje važnijih datuma kroz godinu, školske projekte i  izvanškolske aktivnosti.

pedagoginja Monika Zrakić

Kurikulum kao dokument u .pdf formatu dostupan  je na mrežnim stranicama škole svim učenicima, roditeljima i ostalim zainteresiranim za život i rad naše škole. ..

:: opširnije ::

objavio: Administrator   datum: 29. 9. 2017. 12:21