Izlet u Zagreb

U sklopu izvannastavnih aktivnosti otputovali smo u Zagreb. Kako smo se proveli, pogledajte u nastavku.

Jednodnevni izlet u Zagreb  u sklopu B1 izvannastavnih

U sklopu B1 izvannastavnih aktivnosti Hrabri čuvari, Pomladak Crvenog križa, Domaćinstvo, Mladi povjesničari i Mladi STEM-ovci učenici su otputovali u  naš glavni grad Zagreb.

Učenici su posjetili Tehnički muzej Nikola Tesla. U demonstracijskom kabinetu Nikole Tesle vidjeli su mali djelić snage električne energije i energije pražnjenja groma te uvidjeli važnost postupaka prve pomoći kod strujnog udara i groma te ponovili sigurne načine postupanja u grmljavinskom nevremenu. Na odjelu Prometa učenici su  vidjeli  izložena razna prometala budući je čovjek kroz povijest oduvijek težio olakšati si i ubrzati kretanje kopnom. Naravno da kroz razvoj prometala možemo uočiti poboljšanja budući danas uočavamo sve možebitne pogreške u sigurnosti tj. moguće propuste, a  analizom vozila dolazili smo do zaključaka koje su bile najčešće ozljede u prometu te kako su bile tretirane u danom povijesnom momentu.

U stalnom postavu muzeja učenici su se upoznali s komunikacijom u prošlosti i povijesti komunikacijskih alata, uvidjeli otkrića koja su dovela do pojave Interneta bez kojeg danas teško možemo zamisliti našu svakodnevnicu. Osim postava Nikole Tesle, sudjelovali su na predavanju u planetariju.

Šetnjom centrom grada obišli smo kulturne znamenitosti u Zagrebu s ciljem upoznavanja lokalne/regionalne/ nacionalne kulturne i povijesne baštine te razvijanja hrvatskog nacionalnog identiteta.

U Muzeju čokolade učenici su imali priliku vidjeti prikaz uzgoja biljke kakaovca te sam proces nekadašnjeg dobivanja kakao praha kroz povijest. Dobili su detaljan uvid u povijesne načine posluživanja kako napitka kroz razne epohe i države te vidjeli posuđe koje se koristilo npr. posebni bogato ukrašeni porculanski servisi, kalupi za izradu pralina. Izložene su i deklaracije i sačuvani omoti čokolada koje su se proizvodile u našim tvornicama, a saznali su i zanimljivost da je prva čokolada sa rižom u svijetu osmišljena i  napravljena u  hrvatskoj tvornici Zvečevo (nekadašnjoj Jugoslaviji ). Naravno i degustirali su razne varijante čokolade s raznim udjelima kakao praha i Ruby čokoladu dobivenu od posebne roze sorte kako zrna, a na kraju su u gift shopu mogli kupiti i razne slastice od čokolade.

Ovaj topli lipanjski četvrtak odmorili smo se i osvježili u ugodnom parku Zrinjevac,  a naš izlet je završio u igri, pokretu i smijehu na jezeru Bundek.

voditelji Ivana Selec, Petapa Mikuš, Marija Matković i Monika Zrakić

objavio: Monika Zrakić   datum: 11. 6. 2024.

« Lipanj 2024 »