Predavanje povodom Međunarodnog dana bijelog štapa

Povodom Međunarodnog dana bijelog štapa, koji se obilježava 15.10.2012. a odnosi se na slijepe i    slabovidne osobe, n našoj školi je 22.10.2012. održano zanimljivo predavanje.

Predavanje, koje možemo nazvati kao i jedan razgovor, imao je gdin  Vedran  Salamon.

Nazočni su bili učenici od 5.-8. razreda, kao i većina nastavnika predmetne nastave.

Vedran je učenike upoznao sa životom slijepih i slabovidnih osoba, kako žive, što rade, kako se snalaze u životu i otkrio niz zanimljivih detalja kao npr. o pomagalima, kako slijepi voze bicikl, kako čitaju, kako se služe sa računalom, kako se kreću, oblače,hrane, igraju razne igre itd.

Neke od tih detalja je /kretanje, čitanje, služenje mobitelom, knjigom) uz pomoć učenika i nastavnika demonstrirao. Saznali smo da je kod takvih osoba osjetilo opipa razvijenije kao i neka druga osjetila a sam Vedran nam je otkrio kako od rođenja na jedno oko vidi samo 4% , kako i kada je naučio voziti bicikl, plivati.

Također smo čuli kao i posebno obučavani psi služe kao pomoć u kretanju slijepih osoba, koliki im je radni vijek i sl.

Učenici su postavljali mnogobrojna pitanja, sudjelovali aktivno i često Vedrana (koji je na kraju priznao da je imao i malu tremu) nagrađivali s velikim pljeskom, pa i na kraju od njega tražili autogram.

Ovo  zanimljivo predavanje, kao i ono zimus (osobe s invaliditetom) je održano i s jednim preventivnim ciljem, kao i da naši učenici vide život drugih osoba koje nemaju naše najveće bogatstvo – zdravlje!

Pedagog Branko Macanga

objavio: Damir Iletić   datum: 23. 10. 2012.