Prevencija i zaštita zubi

Učenicima razredne nastave, 4. veljače 2015. dr. dentalne medicine Ivana Balekić, održala je predavanje o prevenciji i zaštiti zubi. Učenici su saznali da zdravlje zubi ovisi o zdravoj prehrani, održavanju zdravlja cijelog organizma, posjetu stomatologu i o higijeni zubi.

Naučili su pravilno četkati zube što smo i potvrdili pranjem zubi nakon velikog odmora.

Predavanje je bilo namijenjeno i roditeljima. Doktorica je obratila pažnju na to da je važno odvesti dijete stomatologu najkasnije do navršene prve godine života tj. prije nego se zubi pokvare. Na taj se način dijete lakše suoči sa strahom od popravljanja ili vađenja zubi ukoliko za to kasnije bude bilo potrebe.

Učenici naše škole pokazali su veliko zanimanje i zavidno znanje o ovoj temi, pohvalila je doktorica.

Na kraju su učenici , članovi novinarske grupe razredne nastave postavili doktorici Balekić nekoliko pitanja.

Mali novinari:  Dr. Balekić, kad ste odlučili biti stomatologinja?

Dr. Balekić :  Još u vašim godinama sam znala što će biti moje zanimanje. Voljela sam posjećivati svog stomatologa, zanimalo me sve u vezi tog posla i poželjela sam pomagati ljudima.

Mali novinari: Koliko dugo radite svoj posao?

Dr. Balekić:   Već osam godina.

Mali novinari: Brojite li svaki izvađeni i popravljeni zub?

Dr. Balekić: Ma ne. Ima ih nekoliko stotina do sada.

Mali novinari: Zašto uvijek nosite bijele kute?

Dr. Balekić: Bijela boja je simbol čistoće. Na bijeloj odjeći ne možete skriti mrlje i prljavštinu. Kad je liječnik uredan i u čistoj odjeći to znači da vodi računa o svojoj higijeni, a time pokazuje i poštovanje prema svojim pacijentima.

Mali novinari: Zašto nosite masku i rukavice?

Dr. Balekić: Nošenje maske i rukavica je također zbog higijene. Liječnik i pacijent su u bliskom kontaktu i zbog sprječavanja mogućeg prijenosa virusa i bakterija s jednih na druge koriste se maska i rukavice.

Mali novinari: Tko se više boji ulaska u ordinaciju – odrasli ili djeca?

Dr. Balekić: Odrasli. Oni često svoj strah prenose na djecu. Djeca se uglavnom ne boje i zaniželjno promatraju prostor i predmete oko sebe kad dođu.

Mali novinari: Hvala Vam što ste posjetili našu školu i prenijeli nam svoje znanje i savjete. Želimo Vam uspjeh u daljnjem radu i puno zdravih velikih i malih pacijenata.

Dr. Balekić: Hvala i vama na ugodnom druženju. Znanja koja sada imate podijelite s roditeljima i prijateljima. Vodite brigu o svom zdravlju, to je najbolje što možete učiniti za sebe.

objavio: Damir Iletić   datum: 5. 2. 2015.