Posjet učenika osmih razreda Vukovaru

Ove su se godine učenici osmih razreda naše škole uključili u pilot projekt  u organizaciji Javne ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ pod nazivom „Posjet Vukovaru osmih razreda“. Naši su učenici u Vukovaru bili 26. i 27. svibnja 2015. godine. Cilj je ovakvoga oblika terenske nastave njegovanje sjećanja na žrtvu Grada heroja te učenje i poučavanje o Domovinskom ratu. Troškove prijevoza, edukacije i prehrane snosio je sam organizator.

Prvoga dana našeg posjeta Vukovaru dobili smo, prilikom dolaska,  stručnoga vodiča - stožernu narednicu Tamaru Rubčić, koja je vrlo profesionalno obavila tu ulogu. Jutarnji se dio programa sastojao od dvaju predavanja na temu Domovinskog rata te Bitke za Vukovar koja su naši učenici pratili s velikom pozornošću. Nakon predavanja išli smo na ručak. Poslijepodnevni dio programa sastojao se od  razgledavanja užeg centra grada Vukovara, Gradskog muzeja i

Mjesta sjećanja Vukovarska bolnica 1991. Izrazito upečatljivo na učenike je djelovao posjet podrumu bolnice prilikom kojega su čuli zastrašujuće činjenice o „suživotu“ civilnih i vojnih ranjenika te brojne djece u podrumskim prostorijama bolnice tijekom opsade grada Vukovara.

Drugoga dana posjetili smo najvažnija mjesta na rubnim dijelovima grada Vukovara. Prvo smo posjetili Memorijalno groblje Domovinskog rata gdje smo imali priliku čuti kako je i zašto groblje nastalo.

U znak sjećanja na sve poginule, ranjene i nestale u Domovinskom ratu, predstavnici su naše škole zapalili svijeće ispred Zračnog križa te ispred groba jednog od zapovjednika obrane grada Vukovara Blage Zadre i njegovog sina Roberta. Zatim smo posjetili hangar na Ovčari i mjesto na kojem se nalazila masovna grobnica ranjenika i medicinskog osoblja iz vukovarske bolnice  koji su, pod okriljem noći, iz hangara tajno izvedeni i ubijeni na stratištu.

Iz hangara smo se uputili na legendarnu Trpinjsku cestu poznatu kao i „groblje tenkova“. Na Trpinjskoj smo cesti  posjetili Spomen dom hrvatskih branitelja gdje smo čuli koliko je branitelja sudjelovalo u obrani Vukovara, kako su bili naoružani te kakva im je bila ratna taktika. Pri povratku s Trpinjske ceste pokazano nam je gdje je prolazio Put spasa, a čiji je manji dio poznat pod imenom Kukuruzni put.

Najzanimljiviji dio učenicima svakako je bio posjet vojarni gdje su se imali priliku pobliže upoznati s vojnom tehnikom koja je korištena u Domovinskom ratu. Nakon posjete  vanjskim lokacijama organiziran nam je ručak.

Završni dio posjeta obuhvaćao je predavanje pod nazivom „Škola mira“ i „Kviz znanja“ za učenike u kojemu se nastojalo provjeriti i ponoviti što su sve naši učenici saznali i usvojili tijekom dva dana posjete Vukovaru. Našu su školu vrlo uspješno predstavljali učenici Mihaela Adrić i David Vukadin koji su dobili i prigodne poklone.

Na kraju možemo zaključiti da je ovakav projekt hvalevrijedan, a najvažnija je njegova edukativna svrha  za mlade generacije jer bez poznavanja i razumijevanja vrlo bliske prošlosti ne možemo razumjeti događaje i procese iz sadašnjosti

objavio: Darko Dujmović   datum: 1. 6. 2015.