„Obnovljivi izvori energije-zamjena energenta lož-ulje s peletima“

Osnovna škola Matija Gubec Piškorevci prijavila je navedeni projekt na Javni natječaj za korištenje sredstava Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost za sufinanciranje projekta obnovljivih izvora energije, te potpisala ugovor s Fondom o zajedničkom financiranju navedenog projekta.

Ukupna vrijednost investicije projekta po provedenom postupku javne nabave iznosi 603.913,75 kuna. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sudjelovao je sa 40% iznosa opravdanih troškova, što iznosi 237.006,48 kuna. Razlika između ukupne vrijednosti investicije projekta i udjela sredstava Fonda za gospodarstvo i regionalni razvoj OBŽ-e iznosi 366.907,27 kuna. Župan Osječko-baranjske županije Vladimir Šišljagić potpisao je ugovor sa ravnateljem škole Damirom Iletićem za sufinanciranje projekta sa 60% iznosa opravdanih troškova što iznosi 366.907,27 kuna.

Drveni pelet je proizveden iz prešanog usitnjenog drveta ili piljevine, valjkastog je oblika promjera od 6-8 mm i duljine od 10 do 30 mm. Valja napomenuti da su prednosti drvenog peleta pred fosilnim energentima(lož-ulje)višestruke - ekološki je čist, jeftiniji je, sa stabilnom cijenom, ima visok sadržaj energije, jednostavan je za prijevoz i skladištenje. Materijal potreban za proizvodnju je od visoko kaloričnog drveta. Moderna proizvodnja i propisani standardi kvaliteta pridonose da pelet ima ujednačenu gorivost i konstantnu energiju. Pelet će tako ubuduće za grijanje koristiti i naša škola u kojoj će se povećati energetska učinkovitost i smanjiti troškovi grijanja.

objavio: Damir Iletić   datum: 1. 12. 2015.