Humanitarni Božić Osnovne škole Matija Gubec Piškorevci

Osnovna škola Matija Gubec Piškorevci tradicionalnom obilježavanju Božića ove je godine dodala i humanitarnu notu. Tijekom cijelog adventa u školi su se odvijale razne aktivnosti u sklopu dva velika projekta učenika razredne nastave Reciklirajmo u božićnom duhu nositeljice učiteljice Vedrane Solin i Božić nekada i sada nositeljice učiteljice Gabrijele Baltić. Oba projekta vezana su uz tradiciju i običaje Božića, kreativnog su, ekološkog i humanitarnog karaktera, a svečano su završena Božićnom akademijom dan prije Badnjaka.

Učenici su u studenom započeli projekte postavljanjem recikliranog adventskog kalendara te igrom slagalice pojedinog starog božićnog običaja. Svakodnevno su otvarali novi datum na kalendaru koji im je donosio zadatak (činiti pojedina dobra djela) i prigodni poklon. Svaki tjedan adventa proučavali su po jedan tradicionalni običaj - darivanja u prošlosti, sijanje božićne pšenice, običaje svete Lucije koji se u Piškorevcima obilježavaju kao posebna folklorna manifestacija te običaje samog Badnjaka i Božića. Sudjelujući u kreativnim radionicama, zajedno s učiteljima i roditeljima, učenici su se okušali u izradi tradicionalnih božićnih ukrasa od prikupljenih recikliranih materijala i ukrasa kakve su izrađivali naši stari. Projektom su istaknuli važnost ekološke osviještenosti od najranije dobi i obilježili Dan borbe protiv plastičnih vrecica (19.12.). Na ovaj način najmlađi su nam pokazali „...kad se male ruke slože, sve se može, sve se može. „, baš kao u Družbi Pere Kvržice.

Izrađeni ukrasi prodavali su se na božićnom sajmu u holu škole pod motom ,, Kupi reciklirani dar i učini pravu stvar!“. Sajam je bio humanitarnog karaktera, a sav prihod prikupljen ovom akcijom od 1.742,40 kuna doniran je  Udruzi za pomoć osobama s mentalnom retardacijom – Đakovo.

23. prosinca 2015. u školi je održana tradicionalna Božićna akademija koja je obuhvaćala glazbeno-scenski program svih učenika naše škole. Na akademiji je prikazan igrokaz Tužne jelke, učiteljice Vedrane Solin dramatiziran pomoću znakovnog jezika za gluhonijeme osobe.  Jelke su bile obučene u reciklirane kostime te istaknule važnost recikliranja i očuvanja okoliša Prikazanjem igrokaza Dolazak kraljeva u kuću učiteljice Marice Ištoković, učenici su dramatizirali stare božićne običaje darivanja. Na svečanoj Božićnoj akademiji naši učenici uručili su prikupljeni novac gospođi Mariji Ratkovčić, predstavnici Udruge za pomoć osobama s mentalnom retardacijom – Đakovo, a akademija je završila zajedničkom raspjevanom božićnom čestitkom učenika i zaposlenika škole.

objavio: Administrator   datum: 25. 12. 2015.