Održan info dan u okviru projekta "Učimo zajedno 2"

U našoj je školi u petak, 1. travnja 2016., održan info dan u okviru projekta Učimo zajedno 2. Predavanje i prezentaciju projekta održala je pedagoginja Monika Slišković. U info danu sudjelovali su zaposlenici škole, roditelji, učenici I zainteresirani mještani -  sveukupno 41 sudionik. Projekt osigurava pomoćnike u nastavi učenicima s teškoćama u razvoju te promiče inkluzivno obrazovanje i uključenost učenika s teškoćama u razvoju u redovnu nastavu.

Inkluzivno obrazovanje temelji se na konceptu ljudskih prava i Konvenciji o pravima djeteta (1989., UN.) koju je ratificirala i Republika Hrvatska (1992.). Osim toga, jednakost u obrazovanju promiče Ustav Republike Hrvatske kao i Nacionalni okvirni kurilkulum.

Svi znamo da djeca s poteškoćama u razvoju imaju nejasnoće i da im se treba pomoći na neki način. Taj zadatak imaju pomoćnici u nastavi. Taj je posao  jako zahtjevan i odgovoran. Pomoćnik treba biti prijatelj djetetu i treba jako dobro poznavati djetetovu obitelj kako bi što bolje upoznano mogućnosti i sposobnosti djeteta.

Vrijednost projekta je 2,615.000 kuna. 95% osigurano je u Europskom fondu socijalnog razvoja te hrvatskom državnom proračunu, a 5% je novac Osječko-baranjske županije, odnosno 140 000 kuna. Uključuje  87 učenika, u 39 osnovnih škola i u 4 srednje škole, a zapošljava 68 pomoćnika u nastavi.

Ciljevi projekta su:

socijalno uključivanje djece s teškoćama u razvoju u redoviti sustav obrazovanja,
smanjenje broja nezaposlenih na području županije,
uspostavljanje mehanizma suradnje svih sudionika u provedbi socijalne inkluzije djece i mladih.

U okviru projekta izrađen je priručnik Pomoćnici u nastavi namijenjen pomoćnicima, ali i roditeljima te odgojno-obrazovnim stručnjacima. U suradnji s drugim osnovnim školama iz Grada Đakova naša škola izrađuje važan inkluzivni document koji promiče integraciju učenika s teškoćama u razvoju u redovnu nastavu, a sadrži ciljeve, načela, misiju, viziju i plan djelovanja uz praćenje provedbe.  i gdje postoji projektni tim.

Nakon predavanja svi su sudionici pogledali film o dosadašnjoj provedbi projekta Učimo zajedno.

Osim održanog Info dana Učimo zajedno 2, obilježili smo Dan osoba s Down sindromom koji se inače obilježava 21.ožujka. U znak podrške osobama s Down sindromom obukli smo šarene čarape i poručili da poštujemo različitosti koje nas obogaćuju.

Ema Brzaj, 7. razred

objavio: Administrator   datum: 5. 4. 2016.