Danas ti čitam!

Mjesec je hrvatske knjige kulturna manifestacija koja već godinama promiče knjigu i čitanje kao društvenu vrijednost. Redovito čitanje knjiga podiže razinu analitičkog razmišljanja, proširuje vokabular, povećava kreativnost i empatiju prema drugim ljudima te općenito poboljšava kvalitetu života. Ovogodišnja je Manifestacija posvećena enciklopedistici, a provodi se pod geslom Sve na jednom mjestu.

Upravo u sklopu Manifestacije 23. listopada 2017. u našoj je školskoj knjižnici obilježen dan Danas ti čitam.  Toga su dana poslije nastave dvije učenice 8.a razreda Ivana Radman i Ines Milić čitale učenicima prvog razreda.

Prvo im je priču  (Ne)rješiv zadatak Zorana Maljkovića o problemu koji je mučio jednog prvašića pročitala Ivana, a zatim  je Ines  pročitala priču Strani jezik  Sanje Pribić, o djevojčici Leni koju je tata upisao u školu stranih jezika. Obje se priče mogu naći u dječjem časopisu Prvi izbor, u broju za rujan/listopad 2017.

Kako u knjižnici želimo poticati kreativnost i biti raznovrsni, osim priča, čitali smo i pjesme.Izabrali smo pjesme književnika koji je nekad radio u našoj školi Adama Rajzla. Tako je Ivana pročitala pjesmu Odrasli svašta mogu, a Ines Odrasli su uvijek glavni. Obje pjesme pripadaju zbirci Ljubav pod kišobranom.

Pred kraj sata ni sama nisam odoljela pa sam preslatkim prvašićima pročitala priču naše poznate književnice Sanje Pilić Glupi i pametni dani.  Naravno, tijekom sata se i razgovaralo o pročitanim pričama i pjesmama te smo tako poticali verbalne sposobnosti učenika. Kako su priče i pjesme koje smo čitali bile zaista zanimljive, prvašići su uživali u slušanju, a učenice osmog razreda bile su ponosne na ono što su učinile.

Proveli smo ugodno vrijeme u knjižnici, a svi su izjavili kako bi ovakvo čitanje voljeli ponoviti.

knjižničarka Katarina Blažević

objavio: Administrator   datum: 25. 10. 2017.

« Ožujak 2024 »