Ruksak (pun) kulture

Naša je škola drugi put sudjelovala u nacionalnom programu Ruksak (pun) kulture. Ove je godine u sklopu spomenutog programa dana 8. svibnja održana likovna radionica Igraj s Kniferom! , koja je pokrenuta radi upoznavanja učenika s umjetničkim radom istaknutog hrvatskog slikara Julija Knifera. Namjera je bila približiti  suvremene umjetničke procese i koncepte učenicima osnovnoškolske dobi kroz iskustvo kreativnog rada na temelju postojećih Kniferovih umjetničkih djela. Sve su aktivnosti bile organizirane oko različitih oblika igara, kojima se do spoznaje dolazi spontano te didaktičkih materijala koje su izradili studenti Umjetničke akademije u Osijeku. Radionicu su izvele predavačica na Umjetničkoj akademiji u Osijeku Lana Skender i učiteljica likovne kulture u Osnovnoj školi Josipa Antuna Čolnića Đakovo.

Radionica je trajala četiri školska sata, a sudjelovalo je četranest učenika: Katarina Adrić 5.r, Laura Jokić, Pavo Brlošić, Dorian Milošević, Antun Adrić, Lara Kovač, Dorotea Bartolović, Adrian Marinović, Katarina Adrić 8.r, David Bartolović, Klara Gregić, Tihana Pastor, Mihaela Plančak i Ema Ramčić. Atmosfera je tijekom radionice bila sjajna, a radionica jako zanimljiva. Našu je školu za sudjelovanje u ovom programu i ove godine prijavila knjižničarka Katarina Blažević kako bi zainteresirala učenike za umjetnost i kulturu, potaknula stvaralačko mišljenje i kreativnost, ali i svakodnevnicu učinila zanimljivijom.

Podsjetimo, projekt Ruksak (pun) kulture jedinstveni je kulturno-edukativni program na državnoj razini koji su zajedno pokrenuli Ministarstvo kulture Republike Hrvatske i Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta kao dopunski program potpore kurikulumu u vrtićima, osnovnim i srednjim školama. Program omogućava dostupnost, približavanje umjetnosti i kulture djeci i mladima, razvijanje njihove estetske kulture, općenito senzibilizira djecu i mlade za područje umjetnosti i kulture. Namjera programa je da umjetnost i kultura budu jednako dostupne svoj djeci na području Republike Hrvatske.

knjižničarka Katarina Blažević

objavio: BARBARA GLAVINA   datum: 10. 5. 2019.