PROJEKT ŠAFRAN

Naši su se učenici na inicijativu učiteljica Ivane Arambašić i Ivane Selec ove školske godine uključili u međunarodni projekt Šafran. Projekt Šafran (eng. The Crocus Project) besplatan je projekt  namijenjen učenicima i mladima u dobi od deset godina naviše. Inicijativa je pokrenuta u Irskoj 2005. i dosad se proširila na dvanaest europskih država.

Želja utemeljitelja projekta je  da sve države članice Europske unije sudjeluju u Projektu Šafran. Organizacija Holocaust Education Ireland osigurava lukovice žutog šafrana koje se sade ujesen u spomen na milijun i pol židovske djece stradale u Holokaustu i tisuće drugih dječjih žrtava nacističkih zvjerstava. Žuti cvjetovi asocijacija su na žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi tijekom nacističke vladavine. Vrijeme cvjetanja šafrana otprilike se podudara s Međunarodnim danom sjećanja na žrtve Holokausta, koji se obilježava 27. siječnja.

Tako su i učenici 6. razreda s učiteljicama pristupili ujesen sadnji lukovica koje smo primili od kustosice Memorijalnog muzeja Spomen-područja Jasenovac Ines Sogonić. U razred smo postavili posebno određeno mjesto za praćenje napretka lukovica i to smo redovito fotografirali.

Učenici 7. razreda sa svojom su učiteljicom likovne kulture Majom Boričić radili radove na temu holokausta i, po završetku, ih izložili u hodnike škole.

Posebno smo se obradovali odlasku u Dom kulture u Đakovo, 29. siječnja 2024. na predstavu Anna koju je izvela Kazališna družina IBM Slavonski Brod. Učenici 8. razreda su u pratnji učiteljica Zdenke Ćurić i Ivane Arambašić uživali u 70 minuta predstave, a sljedeći dan su o tome na satu hrvatskog jezika pisali osvrt.

Također su raspravljali i o književnom djelu Dnevnik Anne Frank koje su čitali taj mjesec kao književno djelo za cjelovito čitanje. Izradili su plakate, prezentacije i usmeno obrazlagali pročitano djelo.

Svi su učenici, kao i učiteljice, zaključili da bi željeli u ovom projektu sudjelovati i sljedeće godine. Puno su novoga naučili, potvrdili ili stvorili neke nove stavove i mišljenja. Najvažnije je da su međusobno surađivali u ovom projektu i uživali u njegovim rezultatima.

objavio: Andrea Cezner   datum: 10. 3. 2024.