Svjetski dan osoba sa sindromom Down

Vijeće učenika naše škole potnaknulo je sve učenike na obilježavanje Svjetskog dana osoba sa sindromom Down.

Vijeće učenika naše škole potaknulo je druge učenike da nošenjem različitih čarapica na današnji dan, Svjetski dan osoba sa sindromom Down, pokažemo podršku svim osobama s Down sindromom.

Današnji smo dan proveli u razgovoru o prihvaćanju razlika među učenicima bez obzira kakve one bile. Pedagoginja i učiteljica prvog razreda provele su radionicu u kojoj se na učenicima blizak način pojasnila tema različitosti. Učenici su radili vježbe fine motorike i radne listiće na današnju temu te izrađivali svoje šarene čarapice. Rezultate rada izložili smo na školskom panou kako bi najmlađi upoznali one malo veće o ovoj temi.

SVJETSKI DAN OSOBA S DOWNOVIM SINDROMOM – 21. OŽUJAK

Kromosomi su sićušne nakupine bjelančevina u svakoj stanici ljudskog organizma koje prenose sve nasljedne karakteristike. Na svakom kromosomu nalaze se tisuće gena u kojima su zapisane sve naše nasljedne osobine u obliku DNK. Kromosomi dolaze u paru i u svakoj se stanici nalaze 23 para (ukupno 46 kromosoma). U svakom paru jedan kromosom potječe od majke, a jedan od oca. Downov sindrom genetski je poremećaj koji je uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška. Nastaje u trenutku začeća. Uzrok Downova sindroma otkrio je 1959. godine genetičar Jerome Lejeune kada je na 21. paru kromosoma otkrio još jedan kromosom viška – umjesto 2 tu su se nalazila 3 kromosoma, a u cijeloj stanici umjesto 46, ukupno 47 kromosoma. Downov sindrom kao naziv za skup zajedničkih znakova i karakteristika potječe od engleskog liječnika Johna Langdona Downa koji je još 1866. godine prvi opisao sindrom kod osoba s određenim stupnjem poremećaja u razvoju  (mentalni hendikep). Svjetski dan osoba s Down sindromom prvi puta obilježen je u Singapuru 2006. godine.

Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom. Taj poremećaj sprječava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta. Down sindrom smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem postoji višak jednog ili dijela jednog kromosoma što uzrokuje različite probleme u psihofizičkom razvoju djeteta.

Obilježavanjem Svjetskog dana sindroma Down želi se upoznati i upozoriti na ovaj poremećaj te potaknuti na veće poštivanje prava ljudi s Downovim sindromom, potaknuti razumijevanje i nastojanje za poboljšanjem njihovog položaja u društvu. Odgovornost za to leži u nadležnim državnim institucijama, organizacijama civilnog društva i svima nama. Oni su topli, dobrodušni, vedri, veseli, komunikativni, mogu biti kreativni, kopiraju ponašanje svoje sredine. No, međutim čitav život potrebna im je njega i pomoć. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.

objavio: Monika Zrakić   datum: 21. 3. 2024.