Izvanučionička nastava Pozdrav Jeseni

4. listopada učiteljice razredne nastave su organizirale izvaučioničku nastavu Pozdrav jeseni na  obližnjem ribnjaku. Koordinirajući  različitim aktivnostima ponavljali su i uvježbali nastavne sadržaje Hrvatskog jezika, Matematike, Prirode i društva, Likovne kulture, Glazbene kulture, Tjelesne i zdravstvene kulture te Sata razrednika. Izvanučioničkoj nastavi sa svojim aktivnostim i sadržajima su se pridružile  učiteljice iz Informatike, Njemačkog jezika i Vjeronauka.

Učenici su iskustveno i zorno učili o promjenama u prirodi u neposrednom okolišu. Putem od škole do odredišta promatrali su promjene u prirodi i djelatnost ljudi u jesen.  Svoja opažanja su kasnije zapisivali na unaprijed pripremljenim nastavnim listićima. Ponovili su pravila ponašanja u prometu i naučili kako se pravilno kretati prometnicom izvan naselja gdje nema staze za pješake.

Prepoznali su važnost dobronamjernog djelovanja prema ljudima i prirodi te uočili i vrednovali negativan ljudski utjecaj na okoliš bacanjem smeća uz cestu i stvaranjem ilegalnog odlagališta.

Prikupljali su opalo lišće, suhe grančice te  sastavljali nizove, računali rimskim brojkama,  a zatim su ravne i zakrivljene plohe ponovili promatranjem oblika u okruženju – travnjak, deblo, ograda, lopta, deka…

Prikupljenim jesenskim materijalima su igrali društvene igre Memory, Mlin i pokazali da kreativnost ne poznaje granice te kako nam za igru i druženje nisu potrebni novci.

Učenici su čitali pjesme, stvaralački se izražavali prema vlastitome interesu potaknuti različitim iskustvima i doživljajima književnoga teksta. Određivali su rod i broj imenica, strofe, stihove, rimu...Upravljali su emocijama i ponašanjem,  razvijali svoje komunikacijske kompetencije i osobne potencijale.

Analitičkim promatranjem, uočavanjem i razgovorom spoznali su prirodno bogatstvo boja u jesen. Tonovima boja i raznim nijansama učenici su prema promatranju slikali jesenski krajolik.

Pjevali su prigodne pjesme Žuta pjesma, Jesenska, a na povratku su zapjevali i prigodne bećarce.

Uživali su  u raznim oblicima prirodnih načina gibanja, mijenjanjem položaja tijela, hodanjem zadanom brzinom, ritmičkim povezivanjem jednonožnih i sunožnih poskoka teštafetnim igrama. Pobjeda nije bila toliko važna koliko je bilo važno sudjelovati i dobro se zabaviti, što smo i ovom izvaučioničkom nastavom pokazali.

Umorni, ali zadovoljni, nasmiješenih lica stigli smo kućama sa željom za ponovnom izvaučioničkom nastavom.

Zanimljivosti s ribnjaka možete pogledati u fofo galeriji na sljedećem linku:

objavio: Vedrana Solin   datum: 4. 10. 2021.