Majčin dan

Majčin dan je blagdan u čast majki i majčinstva koji se obilježava u većini zemalja svake druge nedjelje u svibnju. Majčin dan ima svoje korijene u engleskom i američkom pokretu žena. Amerikanka Ann Maria Reeves godine 1865 . je organizirala Mothers Day Meetings.

U zapadnom svijetu je uspostavljen u 20. stoljeću. Kao osnivač današnjeg Majčinog dana slovi Anna Marie Jarvis. Ona je u Graftonu ,12. svibnja ,1907. godine u nedjelju nakon druge godišnjice smrti njezine majke osnovala „Memorial Mothers DayMeeting“. S 500 bijelih karanfilaizrazila je svoju ljubav prema preminuloj majci i u mjesnoj ih je crkvi dijelila drugim majkama. Već 1909. majke su u 45 država SAD slavile majčin dan. Da izrazimo ljubav prema svojoj majci najčešće im kupimo neki prikladni poklon . Ali najvažnije je da svojim majkama pokažemo da ih volimo bez poklona već s toplim zagrljajem. Ovaj dan je najprikladniji dan u godini da pokažemo svojim brižnim majkama da su nam nešto najvažnije i najdragocjenije na svijetu. Zato sjetimo se svih dobrih djela koje su naše majke učinile za nas i mi njima taj dan učinimo poseban .

Valentina Tremboš 7.b

Moja majka

Jedna osoba me rodila,

Sa mnom muke vodila.

Ona mene voli,a ponekad ju i srce boli.

Ime joj je majka.

Visoki stas,plave oči,smeđa kosa

I duša kao od Boga,sve  to je dovoljno da

Mamu volim.

Prve riječi ona me je naučila.

Svađam se,smijem se s njom.

Kad moja mati ostari ona će mi

Uvijek reći:

„Ti si sine uzrok mojoj sreći“

Kad svako krene svojim putem,

Obično napusti nju,bogatstvo svoje.

Ona će uvijek za mnom patit,a možda

Mi se nikad neće vratit.

Ivan  Radman, 6.r

MAJČIN DAN

Majka mi je život dala

i sve lijepo što je znala

naučila me prve riječi

pridonijela mojoj sreći

Prva me za ruke držala

stalno se o meni brinula

mojoj sreći nema kraja

od prvog  njenog zagrljaja

I zato ti mama kažem hvala

i za ono što mi nisi dala

znam da sam tvoj ispunjeni san

i sretan ti mama majčin dan

Hrvoslav Anđelić,6.r

objavio: Damir Iletić   datum: 6. 5. 2011.