preskoči na sadržaj
Vijesti

Festival tolerancije - poštujemo jedni druge

Sredinu mjeseca studenog obilježila je provredba projekta "Festival tolerancije" s ciljem širenja kulture mira i prihvaćanja različitosti među učenicima. Više o aktivnostima ovog školskog projekta pročitajte u nastavku ove vijesti.


Kao što kaže poruka likovnog rada naše učenice šestog razreda Emilije Tunjić  "Svako srce kuca isto.", svi smo mi jednaki unatoč našim razlikama. Različitosti nas obogaćuju, čine ovaj svijet šarenijim i bogatijim za sve posebnosti koje imamo.

Razlike među djecom i mladima često dovode do sukoba, nerazumijevanja, ismijavanja ili isključivanja pojedinaca ih vršnjačkih skupina. Kako bismo to spriječili u školi već dugi niz godina provodimo školski projekt "Festival tolerancije" povodom Međunarodnog dana toleranije i Međunarodnog dana djeteta koji se obilježavaju u studenom. Projekt je osmislila i vodi školska pedagoginja Monika Zrakić, a ove školske godine uključivao je niz aktivnosti.

 

Sudjelovali smo u likovno-kreativnom natječaju Foruma za slobodu odgoja pod nazivom "Oboji svijet bojama tolerancije". Učenici od 5. do 8. razreda imali su priliku likovnim radom izraziti kako oni  vide razlike među ljudima i kako djeca mogu promicati vrijednosti tolerancije i mira. U natječaju je nastalo 40tak radova od kojih je stručno povjerenstvo izabralo i nagradilo najbolje radove po tri kriterija: najbolji likovni izričaj, najbolja poruka rada i najkvalitetnije prikazana tema. Članovi povjerenstva su stručne suradnice pedagoginja, psihologinja i knjižničarka. Nagrađeni su radovi učenice Emilije Tunić (6. razred), učenice Ive Paponje (7. razred) i učenika Stjepana Markića (7.razred) i poslani na likovni natječaj "Oboji svijet" u Zagreb. Pohvaljeni su radovi učenica Marte Galić i Dore Tremboš (4.r.), Lane Iličić (7.r.) i Magdalene Brzaj (8.r.), Nike Maričić i Lare Tremboš (7.r.), Lee Adrić i Sare Adrić (6.r.).  

S najmlađim učenicima naše škole, onima od prvog do četvrtog razreda pedagoginja je provela pedagoške radionice pod nazivom "Osjećam i osjećaš". Tijekom radionica učenici su kroz igre i aktivnosti uočavali, imanovali  i pokazivali osjećaje, objašnjavali povezanost misli, osjećaja i ponašanja te posjedica koje naše ponašanje ima prema drugima. Osim navedenih aktivnosti, tijekom projekta uređivani su školski panoi na temu prihvaćanja razlika među mladima. 

 

heart Više o.... heart

 

Međunarodnom danu tolerancije

Međunarodni dan tolerancije obilježava se 16. studenoga. To je dan koji nas podsjeća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Dan koji nas potiče na snošljivost prema drugima. Generalna Skupština Ujedinjenih naroda je 1996. godine pozvala zemlje članice da ustanove Dan tolerancije u sladu s Deklaracijom o principima tolerancije koja je potpisana od strane članica 16.11.1995. godine.
Tolerancija je poštovanje, prihvaćanje i uvažavanje bogatstva različitosti u našim svjetskim kulturama, naša forma izražavanja i način da budemo ljudi.
Tolerancija podrazumijeva volju i sposobnost prihvatiti i dopustiti različitost, bilo da se radi o razlikama u političkom uvjerenju, ili o vjerskim, rasnim ili spolnim razlikama.

 

Međunarodnom danu djeteta

Međunarodni dan djeteta obilježava se 20. studenoga s ciljem boljeg razumijevanja, prihvaćanja i dobrobiti sve djece. Generalna skupština UN-a je 20. studenoga 1959. godine usvojila “Deklaraciju o pravima djeteta”, a 1989. godine “Konvenciju o pravima djeteta”.

Obilježavanjem ovog dana se želi senzibilizirati javno mnijenje i ustanove za potrebu zaštite maloljetnika od zlouporabe, nasilja i raznih oblika diskriminacije.

Također se žele potaknuti organizacije koje se bave ljudskim pravima i slobodama na poduzimanje konkretnih koraka u zaštiti i unapređenju dječjih prava jer su ta prava temelj izgradnje naprednog društva. Temelj za svijet mira je sredina gdje djeca postaju prijatelji, gdje uče i rade surađujući i odrastaju sa spoznajom o međuovisnosti svih živih bića. Nažalost, postoje djeca kojoj su uskraćena osnovna životna prava jer se na primjer iskorištavaju kao radna snaga, sudjeluju u ratnim sukobima s oružjem, prisiljavaju na prostituciju i sl.

Na ovaj dan na poseban način treba gledati na prava djece i adolescenata na najsiromašnijim područjima na svijetu.

Osnovna dječja prava su:

  • Prava preživljavanja – hrana, smještaj, stanovanje, zdravlje, životni standard;
  • Razvojna prava – razvoj, odgoj i obrazovanje, obitelj, kultura, identitet;
  • Prava sudjelovanja – donošenje odluka, druženje, izražavanje, pristup informacijama;
  • Prava zaštite od – zlostavljanja, zanemarivanja, izrabljivanja, mučenja, otmice, prostitucije.

pedagoginja Monika Zrakić



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Monika Zrakić   datum: 30. 11. 2023.

 

       RASPORED ZVONA

                        



 

      CARNET Mail

      Osnovna škola Cestica - e-Dnevnik za nastavnike i stručno osoblje

      Korištenje eDnevnika za učenike, roditelje i nastavnike – TEHNIČKA ŠKOLA  RUĐERA BOŠKOVIĆA, ZAGREB

          Microsoft Teams   

      FAQ: Get local version of Office via Office 365 | ITPro Today: IT News,  How-Tos, Trends, Case Studies, Career Tips, More


Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


Forum

Korisni linkovi

Arhiva dokumenata

 

         

            INFORMATIKA


 

Hrabri telefon posvećen je tebi i bavi se temama kao što je zlostavljanje i zanemarivanje djece. Hrabri telefon je udruga koja pomaže djeci i bori se za njihova prava.





preskoči na navigaciju