"Đakovo - srce Slavonije" - jednodnevni izlet

Dana 19.05. 2011. učenici  5a, 5b i 6 razreda sa  učiteljicama Žanom Stojiljković i Ivanom Grejza te pedagogom Brankom Macangom krenuli su u Đakovo na jednodnevni izlet. Polaskom u 08:30 sati autobusom ,djeca su zabilježili još jednu avanturu u svome životu.

Autobus turističke agencije „APP“ ostavio nas je na parkiralištu ispred Đakovačke katedrale „Svetog Petra“.  Đakovačku katedralu sagradio je Josip Juraj Strossmayer u neoromaničkom stilu kako nam je objasnila naša voditeljica. Posjetili smo sve oltare i glavni oltar Svetog Petra. Odmah nakon posjeta katedrale krenuli smo u Strossmayerov muzej, gdje smo vidjeli i njegove stvari što ih je nosio kad je držao misu, njegov rukopis i mitru. U potkrovlju smo vidjeli portret našeg župnika Šime Domazeta. Put smo nastavili dalje, kroz Đakovački korzo, a tamo smo se osladili sladoledom. Brzo smo krenuli u muzej Đakovštine.

Kroz muzej nas je vodio kustos, pokazao nam je tkalački stan, seosku kuću, frizure, gradsku kuću, Đakovo kroz razdoblje Osmanlija i domovinski rat. U muzeju je bilo vrlo zanimljivo, no morali smo krenuti na ergelu.

Na ergeli smo bili za petnaest minuta. Voditeljica na ergeli Silvija Butković pokazala nam je sve konje, tu na ergeli su plemeniti Lipicanci i „Preponaši“. Svi su odmah htjeli krenuti na ručak. Najeli smo se juhe, Bečkog odreska, pomfrita i za desert palačinke. Autobus nas je čekao na ergeli i odmah smo ušli u autobus i krenuli na Bajer. Na Bajeru su učenici iz 5.a i 5.b razreda igrali igre sa učiteljicom Žanom i pedagogom Brankom,

dok je 6. razred imao terensku nastavu „pronalaženje biljaka i životinja“ sa učiteljicom Ivanom. Moj kolega Blaž Vukadin hodao je po muljevitom tlu i noge su mu propale u mulj. Do 15:05 bili smo u centru Piškorevaca i svi smo pošli svojim kućama. To je bio  još jedan lijepi događaj u našim životima.

Ivan Radman i Tihana Adrić ,6 r

objavio: Damir Iletić   datum: 23. 5. 2011.