Čitamo mi, u obitelji svi

U našoj je školi 18.siječnja 2013.godine započela provedba projekta Čitamo mi, u obitelji svi. Projekt se na inicijativu Hrvatske mreže školskih knjižničara već drugu školsku godinu provodi u trećem razredu, a u našoj je školi voditeljica projekta knjižničarka Katarina Blažević.

Ovim se projektom želi potaknuti cijelu obitelj na zajedničko čitanje i razvijanje čitalačkih navika. Kako učenici nižih razreda uče ponajprije oponašanjem,nema kvalitetnijeg poticaja i učinkovitije metode svladavanja tehnike čitanja, nego kad učenik svakodnevno gleda svoje roditelje kako čitaju i uživaju u pročitanom štivu. Nadalje, ako učenici u nižim razredima ne usvoje dovoljno dobro tehniku čitanja, kasnije je veoma teško nadoknaditi propušteno te redovito imaju problema s učenjem. Zato ovim projektom želimo pridobiti roditelje da tijekom pet dana na različite načine čitaju sa svojom djecom te da tako provodeći vrijeme dožive lijepe trenutke koje će dugo pamtiti. Svakog će petka jedan učenik ždrijebom dobiti knjižničnu naprtnjaču u kojoj se nalazi osam zanimljivih nelektirnih knjiga iz različitih područja ljudskog znanja i ponijeti je kući u svoju obitelj. Knjižničnu će naprtnjaču u školu vratiti u srijedu kada će imati prigodu u nekoliko minuta drugim učenicima, učiteljici i knjižničarki prepričati dojmove o čitanju u njegovoj obitelji. U knjižničnoj se naprtnjači ,osim knjiga, nalazi i bilježnica u koju učenici zajedno s članovima svoje obitelji upisuju dojmove o pročitanim knjigama. S nadom da će učenici i njihovi roditelji tijekom boravka knjižnične naprtnjače u njihovoj obitelji uživati u zajedničkom čitanju projekt ćemo u travnju privesti kraju. U našoj su školi važnost ovog zanimljivog projekta prepoznali Vijeće mjesnog odbora Piškorevaca koje je za projekt doniralo 1300 kuna, pekara Zrno donirala je 200 kuna, Obrt za završne radove u graditeljstvu  Kiko 100 kuna i T.O Robi 100 kuna. Hvala im, bez njih projekta ne bi bilo!

dipl. knjižničarka Katarina Blažević

objavio: Damir Iletić   datum: 21. 1. 2013.