Projekt “Zdrav za 5“

Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske, Ministarstvo zdravlja Republike Hrvatske i Ministarstvo zaštite okoliša i prirode Republike Hrvatske u želji da zajednički djeluju na području prevencije ovisnosti te podizanja razine javnozdravstvene svijesti kod djece osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, započeli su sa provedbom zajedničkog projekta po nazivom „Zdrav za 5“.

05.11.2013. našu školu posjetili su djelatnici policijske postaje Đakovo koji su održali predavanje za 8. razrede.

Projekt obuhvaća područja zlouporabe i ovisnosti o alkoholu i zaštiti okoliša.

Predavanje je trajalo 1 školski sat,a održala su ga dva djelatnika policijske postaje. Oni su nam davali jako korisne savjete i upozorenja kao što su:

• s 14 godina postajemo kazneno odgovorni pred zakonom
  • u mlađoj dobi se brže stvara ovisnost negoli u starijoj dobi (15-godišnjacima treba samo 6 mjeseci, a 25-godišnjacima treba 12-15 godina)
  • 2 ‰ alkohola u krvi kod mladih može uzrokovati smrt.
  • za vandalizam se plaćaju jako velike novčane kazne
  • vikendom 70% mladih konzumira alkohol, a 90% mladih pije pivo ili bambus… tim tempom konzumiranja alkohola svaki vikend u 6 mjeseci stvara se ovisnost.
  • sve što napišemo na internetu(društvene mreže) se skladišti u serverima i može se iskoristiti protiv nas, ako smo počinili kazneni prekršaj.
  • mladi u dobi do 16 godina smiju biti vani do 23:00h, a duže jedino uz pratnju neke punoljetne osobe.

Bilo nam je jako zanimljivo slušati priče o istinitim događajima i naučiti kako se trebamo ponašati.

Trebamo imati svoje ja i znati granice pravilnog ponašanja!

Valentina Vidaković i Izabela Spajić,8.a

objavio: Damir Iletić   datum: 5. 11. 2013.