Počeo projekt Čitamo mi, u obitelji svi

U našoj se školi već treću školsku godinu provodi nacionalni projekt za poticanje čitanja Čitamo mi, u obitelji svi.  U školskoj je godini 2013./2014. projekt započeo 15. studenoga.

Podsjetimo, projekt je među učenicima trećih razreda pokrenula Hrvatska mreža školskih knjižničara, a voditelji su školski knjižničari. Navedeni  je projekt osmišljen po načelu „putovanja“ knjižnične naprtnjače od jednog do drugog učenika. Svakog se petka metodom slučajnog odabira izabire jedan učenik koji nosi knjižničnu naprtnjaču kući. Naprtnjača gostuje u obitelji učenika pet dana, a u njoj se nalazi osam zanimljivih knjiga iz različitih područja ljudskoga znanja. Neke su knjige za djecu, neke za odrasle, a neke se mogu čitati zajedno. Roditelji i djeca svaki dan barem petnaest minuta čitaju ili makar  razgledavaju knjige iz knjižnične naprtnjače. Čitati se može zajedno ili svatko posebno, kako već članovima obitelji odgovara.Važno je  da se članovi obitelji tih pet dana druže uz knjige i pri tome provedu lijepe trenutke.  Svoje dojmove, zanimljivosti i lijepe doživljaje obiteljskog čitanja zapisuju u priloženu bilježnicu dojmova. Po  osobnoj želji ukrašavaju svoje stranice dojmova,crtaju, pišu pjesmu ili sastavak, lijepe fotografiju zajedničkog čitanja, ispisuju citate i sl. Peti dan učenik knjižničnu naprtnjaču vraća u školu i nekoliko minuta prezentira svom razredu, učitelju i knjižničarki svoje doživljaje te se na taj način uči usmenom izražavanju i potiče svoje kolege iz razreda na čitanje i izgradnju pozitivnog stava prema čitanju. Važno je spomenuti i i da će knjige iz knjižnične naprtnjače nakon završetka projekta pripasti našoj školskoj knjižnici koja će na taj način obnoviti svoj fond s osam novih knjiga. Osim što se ovim projektom učenike i njihove obitelji potiče na čitanje te obnavlja knjižnični fond, djeca se uče i čuvanju knjiga.

Projekt  Čitamo mi, u obitelji svi promiče obiteljsko čitanje koje sjedinjava čitanje iz užitka i informacijsko čitanje. Također promiče i važnost školske knjižnice u odgoju i obrazovanju učenika i u izgradnji njegovog osobnog identiteta.

vaša knjižničarka Katarina Blažević

objavio: Damir Iletić   datum: 15. 11. 2013.