Prvi dan škole

Početak nove školske godine uzbudljiv je za sve učenike, a posebno za prvašiće. Prvi susret sa školom poseban je događaj u životu svakog djeteta, donosi velike promjene u svakodnevnom životu i nova nepoznata iskustva. Svako dijete, roditelj i učitelj doživljavaju taj dan na svoj osobit način. Iz tih razloga učiteljica Marijana Šimić i pedagoginja pripravnica Monika Slišković odlučile su organizirati posebne odgojno-obrazovne aktivnosti namijenjene i prilagođene prvašićima.

Nakon što je, u 13:30, školsko zvono oglasilo početak nastave za popodnevnu smjenu, prvašići i njihovi roditelji ušli su u hol škole. Dobrodošlicu za 17 novih učenika i roditelje zaželio je pedagog Branko Macanga, uputio nekoliko riječi podrške te predstavio učiteljicu Marijanu Šimić. Prvašiće su pjesmom „Abeceda“ pozdravili i učenici drugog razreda. Učiteljica je prozvala učenike, stali su u vlakić i krenuli u svoju učionicu.

U učionici su ih dočekali pokloni dobrodošlice i svaki je učenik imao zadatak pronaći poklon sa svojim imenom i sjesti na mjesto gdje se taj poklon nalazi. Zatim je započelo međusobno upoznavanje kroz razgovor u krugu. Učiteljica, pedagoginja i učenici izrazili su doživljaje vezane uz polazak u školu, rekli su kako su se pripremali za današnji dan te čemu se vesele. Razgovarali su o razrednom zajedništvu, školskim obvezama, ponašanju u školi i odnosima s drugima.  Učiteljica je učenicima postavila zagonetku o sovi za koju su uspješno i brzo našli rješenje.

Nastavili su druženje kreativnom aktivnošću u kojoj su složili slagalicu sove koja je simbol mudrosti, učenja i znanja. Dali su ime sovi koja je postala njihova prijateljica Sova mudrica, smjestili ju na pano u učionici i ukrasili ju „perjem“ na koje su upisana njihova očekivanja, misli, osjećaji i želje vezane uz školu. Zaključili su da se u školi uči, raste, razvija i živi u zajedništvu s drugima te da je škola mjesto koje ih može obogatiti novim iskustvom, znanjima i vještinama koje će im pomoći da budu mudri kao Sova mudrica.

Nakon toga imali su likovnu aktivnost na kojoj su izradili svoje prve školske uspomene, a druženje su  završili igrom „Čuvar školske torbe“ u kojoj su naučili što im je svakodnevno potrebno od školskog pribora. Prvašićima se igra osobito svidjela, a oduševljenje prvim školskim danom moglo se vidjeti po osmjesima kojima su dočekali roditelje.

Dragi prvašići i roditelji, svima vam želim puno uspjeha i lijepih uspomena u novoj školskoj godini.

pedagoginja pripravnica Monika Slišković

objavio: Damir Iletić   datum: 11. 9. 2014.