Pedagoška radionica "Nenasilna komunikacija"

5.b razred s razrednicom Martom Bogdanović je u petak, 3.listopada 2014., ugostio pripravnicu pedagoginju Moniku Slišković koja je na jako zanimljiv način održala radionicu „Nenasilna komunikacija“.

Svakog dana komuniciramo s prijateljima iz razreda, s ukućanima, poznanicima, učiteljima ali ponekad nismo svjesni kako naše riječi mogu povrijediti naše sugovornike, nekada ni ne čujemo što nam je netko pričao, osjećamo se povrijeđeno nakon nečijih riječi, smeta nam kada nas ne slušaju dok govorimo...

Potrebno je aktivno, pažljivo slušati druge, koristiti „ja“ (žirafski) govor, a ako se nasilno ponašanje pojavi u našem razredu potražimo pomoć odraslih. Aktivnosti radionice: „Pričajmo u dvoje“, „Skeč“ i „Klupko“.

Najzanimljiviji dio nam je bio „Skeč“ u kojem smo, na temelju priče, glumili žirafki (ja)i zmijski(ti) govor.

U žirafskom govoru samo koristili rečenice koje sadrže „ja“ poruke

• Zapažanja: „Vidim da glasno pričate“
  • Osjećaje: „Mene to ljuti“
  • Potrebe: „Molila bih da to ne radite“
  • Želje: „Jer bih učila“

A u zmijskom govoru „ti“ poruke

• Dijagnoza: „Pa, daj, šta galamiš“
  • Zahtjev: „Prestani stvarati buku“
  • Poricanje odgovornosti: „Pa i drugima smeta“

Sve smo snimili kamerom, kao pravi glumci!

Sat smo završili u krugu, s klupkom kojim smo ispleli mrežu povezanosti i rekli kako smo se osjećali na radionici. Voditeljica radionice istaknula je kako je mreža koju smo ispleli naša povezanost koju imamo u školi te da ju učvršćujemo i gradimo našim lijepim odnosima i komunikacijom.

Hvala pripravnici pedagoginji Moniki te se veselimo ponovnom susretu u našem razredu!

„Žirafice“ iz 5.b

objavio: Damir Iletić   datum: 7. 10. 2014.