Mala škola prve pomoći

U četvrtak 16.10.2014. učenici sedmih i osmih razreda naše škole  imali su priliku sudjelovati u maloj školi prve pomoći. Školu su posjetile, u dogovoru s učiteljicom biologije i kemije Ivanom Grejza,  tri volonterke Crvenog križa iz Đakova.

Prva volonterka Marija govorila je o povijesti Crvenog križa,  njegovu radu i  osnivatelju Henryju Dunantu. Valentina je pričala o ozljedama koje se mogu dogoditi u kući, školi, na ulici... Neke od ozljeda o kojima je pričala jesu: razderotine, ogrebotine, opekline, unutarnji i vanjski prijelomi, krvarenje iz nosa... Tijekom prezentacije koju je Valentina pokazivala, Josipa i Marija demonstrirale su na nekim učenicima kako pomoći pri ozljedi. Onesviještenog je čovjeka glumio  Bartol Adrić iz 8.b razreda, Ivan Pastor, 8.a glumio je čovjeka koji ima razderotinu tupim predmetom na ruci, Mihael Mačinković iz 8.a glumio je da ima krvarenje iz nosa, Luka Hanulak iz 7.a opekotine drugog stupnja na dlanu, Ana Stojak iz 7.a vanjski prijelom na ruci i Matija Galić iz 8.a unutarnji prijelom na nozi.

Puno smo toga naučili od njih. Odlično su nam objasnile i pokazale kako pomoći ozlijeđenim osobama. Nadam se kako  nam ono prikazano neće trebati, ali u svakom je slučaju dobro znati.

Nikolina Šarčević, 8.b.

objavio: Damir Iletić   datum: 21. 10. 2014.