Otvorenje izložbe „Đakovo i Đakovština u Prvom svjetskom ratu“

Ove se godine obilježava stota obljetnica početka 1. svjetskog rata. Đakovo i Đakovština nisu bili poprište izravnih ratnih sukoba, no Veliki se rat i usprkos tomu snažno odrazio na život svih slojeva stanovništva te ostavio posljedice koje su se osjećale i godinama nakon završetka rata.

O prošlosti Đakova i Đakovštine u razdoblju Prvog svjetskog rata do sada smo znali vrlo malo . U četvrtak 6. studenog 2014. ravnatelj Muzeja Đakovštine, Borislav Bijelić, posjetio je našu školu s izložbom „Đakovo i Đakovština u Prvom svjetskom ratu“ kako bi nas poučio o prošlosti grada Đakova.

Cjelokupan utjecaj Prvog svjetskog rata na prostor Đakova i Đakovštine prikazan je na izložbi koja se nalazi u holu naše škole. Hrvatska je u 1. svjetskom ratu bila dio Austro-Ugarske Monarhije i na strani zemalja gubitnica u tom ratu. Završetkom 1.svjetskog rata raspala se Austro-Ugarska Monarhija kao i Njemačko,Rusko i Osmansko Carstvo. Raspadom Austro-Ugarske Monarhije Hrvatska ulazi u novu zajednicu, Kraljevinu SHS (Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca). U 1. svjetskom ratu bilo je mnogo ratnih zarobljenika. Od poznatijih osoba s područja Đakovštine, u ruskom zarobljeništvu bili su dr. Mato Horvat, đakovački pravnik i publicist, te Oskar Mahler,trgovac. U Đakovu je 1918. g. poginulo mnogo ljudi od španjolske gripe koja je odnijela oko 20 milijuna života širom svijeta.

Poznate osobe Đakova i Đakovštine u 1. svjetskom ratu su: dr. Ivan Krapac (biskup đakovačko-srijemski), dr. Antun Niderle (odvjetnik i političar), Andrija Morić (novinar, publicist i političar)…

Autori ove izložbe su povjesničari Vladimir Geiger i Branko Ostajmer.

Duje Batinić, 8.a i Ante Batinić, 7.b

objavio: Damir Iletić   datum: 7. 11. 2014.