Povijest u školskoj knjižnici

Naša je školska knjižnica prethodna dva dana bila u znaku prošlosti. Naime, učenici sedmog razreda zajedno sa svojom učiteljicom Tanjom Horvat i knjižničarkom Katarinom Blažević sat Povijesti proveli su u knjižnici. Učenici 7. a razreda sat su imali 17. prosinca, a učenici 7.b  18. prosinca 2014.  Na satu smo izrađujući umnu mapu ponovili Hrvatski narodni preporod.

To smo važno razdoblje hrvatske povijesti podijelili na četiri teme, u toliko su skupina bili podijeljeni i učenici te je svaka skupina kroz umnu mapu prikazala jednu temu. Tako je prva skupina na umnoj mapi prikazala Hrvatski narodni preporod općenito, druga hrvatski jezik u vrijeme Hrvatskog narodnog preporoda,treća važne osobe Hrvatskog narodnog preporoda, a četvrta je skupina na svojoj umnoj mapi prikazala hrvatsku kulturu i umjetnost ovog povijesnog razdoblja. Naslov smo teme, središnji pojam, na našim umnim mapama prikazali slikovno.

Tako je prva skupina kao središnji pojam na svoju umnu mapu zalijepila sliku pod nazivom Muževi ilirske dobi, druga znameniti govor na hrvatskom jeziku Ivana Kukuljevića Sakcinskog u Hrvatskom saboru, treća sličice Ljudevita Gaja, grofa Janka Draškovića te Ivana Kukuljevića Sakcinskog dok je četvrta skupina kao središnji pojam na svoju umnu mapu zalijepila sličicu plakata prve hrvatske opere Ljubav i zloba. Kako bismo učenicima što više približili  ovo preporodno razdoblje, za vrijeme izrade umnih mapa svirala je glazba iz tog vremena. Slušali smo Prosto zrakom ptica leti i Još Hrvatska ni propala. Nakon što su umne mape bile gotove, iz svake je skupine jedan učenik izložio svoju temu i dobio ocjenu. Tako  smo u našoj školskoj knjižnici proveli zanimljiv sat Povijesti.

objavio: Damir Iletić   datum: 19. 12. 2014.