Obilježen Svjetski dan knjiga i autorskih prava

Učenici 8.a razreda zajedno sa svojom razrednicom Zdenkom Ćurić i knjižničarkom Katarinom Blažević 23. travnja prvi su sat nastave, sat razrednika, proveli u našoj školskoj knjižnici kako bi obilježili Svjetski dan knjiga i autorskih prava.

Na početku ovog zanimljivog sata svi smo se međusobno upoznali na neobičan način. Naime, svatko je, uključujući razrednicu i knjižničarku, rekao koja mu je omiljena knjiga i zašto. Tako smo doznali da neki učenici i razrednica vole istu knjigu! Zatim je knjižničarka objasnila učenicima zašto se uopće obilježava ovaj dan.

UNESCO je u spomen na dan smrti Williama Shakespearea i Miguela de Cervantesa (umrli 1616.godine) te obljetnice nekih drugih književnika odlučio 23. travnja proglasiti Svjetskim danom knjiga i autorskih prava. Ovaj je dan obilježen u cijeloj Hrvatskoj manifestacijom Noć knjige. Kako ne bi sve ostalo samo na teoriji, morali smo nešto i pročitati. Naša je knjižničarka izabrala hrvatsku narodnu bajku Mala vila. Ova je prekrasna bajka neobična po tome što ima tužan, a ne sretan završetak na kakav smo navikli u bajkama.

Naš je zadatak bio napisati novi, drugačiji, završetak. Učenici su prilikom pisanja vlastitog završetka Male vile bili vrlo maštoviti pa je bilo jako zanimljivo. Na kraju nas je sata knjižničarka upoznala s nekoliko mudrih izreka o knjigama i čitanju o kojima smo razgovarali.  Tako smo u našoj školskoj knjižnici proveli iznimno ugodno vrijeme i obilježili  Svjetski dan knjiga i autorskih prava.

knjižničarka Katarina Blažević

objavio: Darko Dujmović   datum: 27. 4. 2015.