Predavanja u okviru projekta „Zdrav za 5“

U suradnji s Odjelom prevencije Policijske uprave osječko-baranjske i ove školske godine u našoj se školi provodi nacionalni preventivni projekt „Zdrav za 5“. Jedna se sastavnica odnosi isključivo na učenike osmih razreda, a tema je Prevencija ovisnosti i zlouporabe alkohola.

U srijedu je, 9. prosinca 2015., policijski službenik za prevenciju Robert Škorvaga održao predavanje u holu škole. Predavanju pod nazivom Prevencija ovisnosti i zlouporabe alkohola  prisustvovali su učenici 8. a i 8. b razreda.

Predavanje je započelo govorom o štetnosti konzumiranja alkohola u velikim količinama, te posebno o štetnosti konzumiranja alkohola u mladih osoba. Prevelike količine alkohola potiču ih na agresivno ponašanje i vandalizam. Vandalizam je namjerni čin kojim se uzrokuje uništavanje javne ili privatne imovine.

Učenici su upućeni u zakonske odrednice kojima se  propisuje da osobe mlađe od 16 godina ne smiju biti same navečer poslije 23 sata.

Također nas je podsjetio kako se alkoholni i duhanski proizvodi ne smiju prodavati i služiti osobama mlađim od 18 godina.

Na predavanju je istaknuto kako je najčešći oblik ovisnosti u ovoj dobi učenika ovisnost o računalima.

Tako se na predavanju, koje je održano 7. prosinca za učenike petog razreda, govorilo o prevenciji zlouporabe opojnih droga i drugih oblika ovisnosti, vandalizma, vršnjačkoga nasilja i drugih oblika rizičnog ponašanja. Predavanje je održao gospodin Ivan Pakšić .Učenicima je pozornost skrenuta na loše i neprihvatljivo komuniciranje na društvenim mrežama te su nakon održanoga predavanja motivirani paziti na izražavanje na društvenim mrežama kako ih neke pogreške ne bi pratile cijeli život.

objavio: Damir Iletić   datum: 11. 12. 2015.