Projekt "Svi Gupčevi jezici"

Naša škola uključila se u projekt pod nazivom "Svi Gupčevi jezici". U projektu je sudjelovalo sedam škola koje nose ime Matije Gupca, a do suradnje došlo je na inicijativu OŠ Matije Gupca iz Zagreba u kojoj se provodi projekt "In Medias ReStart", sufinanciran iz Europskoga socijalnoga fonda Europske unije. Svaka škola imala je zadatak predstaviti jezične osobitosti svoje škole, kao i svoju školu i njezine najznačajnije posebnosti.

Povodom godišnjice Seljačke bune i pogibije njenog vođe Matije Gupca, sve škole su se 6. veljače 2019. našle u video pozivu gdje su predstavili svoje škole. Mi smo našu školu predstavili po perkovačkom govoru koji je nematerijalno kulturno dobro RH.

Učenici naše škole povodom ovog projekta odlučili su snimiti kratki film o našoj školi. U filmu su se mogli vidjeti djelatnici naše škole, a i voditelji Tea Antunović i David Spajić koji su nas pratili kroz cijelu školu.

Perkovački govor govore i neki od naših učenika, a to su nam prezentirali Fabijan Ferić i Katarina Adrić, koji su nam predstavili neke običaje Perkovčana.

Naši učenici već godinama sudjeluju u ljetnoj školi Rusina u Orahovici gdje uče rusinski jezik i njihove običaje. Polaznici ljetne škole su i Nikolina Homa i Dorotea Bartolović koje su u filmu izrecitirale dvije pjesme na rusinskom jeziku.

Na filmu su radili učenici Stjepan Šarčević i Andrej Jurman zajedno s učiteljicom hrvatskog jezika Ivanom Arambašić.

U projektu su sudjelovale osnovne škole Matije Gupca iz Čeminca, Gornje Stubice, Jarmine, Magadenovca, Piškorevaca, Tavankuta (Vojvodina) i Zagreba kojima se ovim putem zahvaljujemo na suradnji i nadamo se ponovnom susretu!

Andrej Jurman, 7.b

objavio: BARBARA GLAVINA   datum: 17. 2. 2019.