Dan Down sindroma

U četvrtak, 21. ožujka 2019. obilježili smo Svjetski dan Down sindroma. Down sindrom genetski je poremećaj uzrokovan prisutnošću jednog kromosoma viška. Za obilježavanje dana osoba s Down sindromom izabran je upravo 21. 3. kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma. Simbol ovog dana su šarene čarape koje predstavljaju različitost, a ne nemogućnost osoba s Down sindromom da ne mogu upariti čarape. Upravo iz ovog razloga učenici i djelatnici škole taj su dan obukli različite čarape i na taj način izrazili podršku osobama s Down sindromom. Učenici 4.a otišli su korak dalje i na satu Tjelesne i zdravstvene kulture kroz razne igre uklopili obilježavanje Svjetskog dana Down sindroma.

Učiteljica Vedrana Solin osmislila je da svoje učenike nekoliko zanimljivih igara kroz koje se proteže tematika čarapa i Down sindroma. Jedna od igara bila je štafeta u kojoj su učenici morali spojiti 22 para čarapa, a 1 čarapa nije imala para što upravo predstavlja kromosom koji se javlja kod Down sindroma. Učenici su s veseljem trčali do obruča u kojem su se nalazile čarape i pronalazili par. Osim toga, odigrali su i igru oblačenja čarapa s povezom na očima. Jedan učenik nalazio se u sredini kruga te je imao zadatak u vremenu od jedne minute obući što više čarapa učenicima oko njega. Na zabavan način učenici su bili tjelesno aktivni i pritom naučili više o Down sindromu.

Svi učenici škole u četvrtak odradili su razredno slikanje koje se razlikuje od prijašnjih godina upravo po različitim čarapama. Pogledom na slike razreda od ove školske godine učenicima će za cijeli život ostati uspomena na obilježavanje Svjetskog dana Down sindroma.

Neka različitost bude naša snaga i naše bogatstvo

- u različitostima smo SVI jednaki i jednakovrijedni.

objavio: BARBARA GLAVINA   datum: 24. 3. 2019.