Dragi učenici osmog razreda,

u skladu s Odlukom o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2019./2020., danas od 12:00 započinju prijave u sustav Nacionalnoga informacijskog sustava prijava i upisa u srednje škole (https://www.upisi.hr/).  Ovime službeno započinje jedno od stresnijih razdoblja u vašem životu. No, bez panike! Zajedno ćemo proći sve od prijave do upisa u željenu srednju školu. Za početak, potrebno je informirati se o postupku upisa i razmisliti o željenom zanimanju. Sve potrebne informacije nalaze se u nastavku.

U privitku se nalaze važni dokumenti vezani uz upis u 1. razred srednje škole. Najvažniji od njih je Odluka o upisu učenika u I. razred srednje škole u školskoj godini 2019./2020. koja propisuje način upisa te datume ljetnog i jesenskog upisnog roka koji su izdvojeni odmah ispod. Njezin prilog je Struktura razrednih odjela i broj učenika I. razreda srednjih škola u školskoj godini 2019./2020. u kojoj se nalazi popis svih škola u RH, njihovih smjerova i broj učenika koji mogu upisati određeno zanimanje.Kako bi se lakše snašli, u privitku su izvojene samo škole u Osječko-baranjskoj i Brodsko-posavskoj županiji. Drugi važan dokument je Pravilnik o elementima i kriterijima za izbor kandidata za upis u I. razred srednje škole koji propisuje elemente vrednovanja i sadrži popis predmeta posebno važnih za upis. Kada proučite elemente vrednovanja , predmete koji su važni za upis i broj učenika koji mogu upisati određeni smjer, bilo bi dobro provjeriti svoj broj bodova na kalkulatoru bodova koji je dostupan na stranici www.ucenici.com, a bodove možete izračunati i sami uz pomoć dokumenta "primjeri bodovanja".

Budući da od danas kreću prijave u sustav, ukratko opisujemo korake za upis u srednju školu:

1. korak: škola mi dodjeljuje elektronički identitet – Carnet podaci (javiti se tajnici ako nemam potrebne podatke).

2. korak (od 27. 5. 2019.): prilikom prve prijave na www.upisi.hr ostavljam broj mobilnog telefona na koji mi stiže pin za prijavu u sustav. Moram provjeriti osobne podatke, ocjene iz osnovne škole, rezultate državnih i međunarodnih natjecanja, kao i sve ostale upisane podatke koji se nalaze u sustavu NISpuSŠ-u.

3. korak (od 26. 6. 2019.):  biram 6 zanimanja (najviše 5 škola) i redam ih prema svojoj želji (prilikom prijave pojedinoga programa obrazovanja potrebno je odabrati prvi i drugi strani jezik i izborne predmete između ponuđenih stranih jezika i izbornih predmeta koji se u srednjoj školi predaju).

4.  korak (do 10. 7. 2019.): sustav pravi poredak – gledam svoj plasman i najbolji izbor i određujem prioritet.

5. korak (od 10. do 12. 7. 2019.): potpisujem prijavnicu s roditeljem (prijavnicu s konačnom listom prioriteta iz sustava ispisuje njihov razrednik, a zatim učenici dolaze po nju u školu i nose ju roditelju na potpis).

6. korak (od 10. do 12. 7. 2019.): potpisanu prijavnicu donosim u školu i predajem ju razrednici te zajedno provjeravamo upis. Razrednica potom zaključava moj izbor i više ga ne mogu mijenjati.

7. korak (13. 7. 2019.): objava konačnih ljestvica poretka: stječem pravo upisa u program obrazovanja najvišega prioriteta u kojemu se nalazim u sklopu upisne kvote. Ispisujem upisnicu koju potpisujem zajedno s roditeljima i nosim u srednju školu u kojoj sam ostvario pravo upisa.

Sve navedeno ukratko je opisano u publikacijama Idemo u srednju!!! koje su dostupne na stranici www.upisi.hr. Cijeli postupak upisa opisan je i na informativno-edukativnom panou u holu škole, a za dodatna pitanja slobodno se obratite pedagoginji ili razrednici.

objavio: BARBARA GLAVINA   datum: 27. 5. 2019.